Евертън се доближава до безопасността, след като провали преследването на Ливърпул за титлата
Breaking News | 2024-04-24 | 23:26:04

Кандидатурата на Ливърпул за титлата във Висшата лига беше оставена на пух и прах, след като беше тормозен и победен от по-добра страна, когато Евертън спечели мърсисайдско дерби на Гудисън Парк за първи път от почти 14 години.

По този начин отборът на Шон Дайш, победил с 2-0 благодарение на головете в двете полувремена на Джарад Брантуейт и Доминик Калвърт-Люин, на практика си осигури бъдеще във висшия дивизион, след като се придвижи с осем точки пред 18-ия -класира Лутън с четири мача преди края.

Много прославеният „последен танц“ на Юрген Клоп се превръща в недостойно залитане към изхода, тъй като първото му поражение на Стенли Парк след две победи и пет равенства преди това дойде по-малко повече от седмица след като бяха изхвърлени от Лига Европа от Аталанта.

Клубът се зае с неговия наследник – Арне Слот от Фейенорд – като започна преговори с клуба от Ередивизи, но това нямаше да е щастливо гледа от дома си в Нидерландия.

Фантастичните приказки за безпрецедентен четворен едва преди месец изглеждат като пълна глупост, тъй като Ливърпул се срива в себе си, оставяйки Арсенал – три точки преднина с превъзходна голова разлика – и Манчестър Сити – точка изоставане с два мача в ръка – да се борят за първото място.

През март 2019 г. феновете на Евертън заявиха, че са унищожили Ливърпул шансове за титлата след нулево равенство тук, когато отборът на Клоп завърши на второ място след Сити с точка.

Те ще изпитат още по-голямо удоволствие да провалят сбогуването на Клоп.

Трета поредна победа в лигата у дома за първият път от септември 2021 г. означава, че Евертън може да диша по-лесно в другия край на таблицата и да се наслаждава на топлината на добре спечелено дерби – едва вторият им общо от последните 30 срещи.

Те се заеха доминирайки физически над гостите, а централния защитник Ибрахима Конате по-специално се бореше срещу Калвърт-Люин, който беше прекаран само няколко часа преди началото на мача.

Но Ливърпул губеше битки по целия терен. В халфовата линия Алексис Мак Алистър редовно беше извеждан набързо от притежание на топката, докато предните трима не създаваха впечатлението, че знаят как изглежда голът, като Дарвин Нунес беше ужасно под необходимото ниво.

Положителният подход на домакините изглеждаше се отплати само след шест минути, когато Калвърт-Люин беше свален от Алисън Бекер, след като изби паса на Джак Харисън от външната страна на обувката покрай него, но дузпата беше отменена, след като VAR реши, че нападателят е в засада.

Бен Годфри, който стреля с глава при пряк свободен удар на Дуайт Макнийл, се плъзна, за да отклони зад вратата на Мохамед Салах, насочен към вратата, ъглов удар от възхитително изцепено подаване на Трент Александър-Арнолд в наказателното поле с Къртис Джоунс и Нунес, чакащи да го обърнат.

Наличието на хора на точното място в точното време беше тема на първото полувреме, когато Джордан Пикфорд спаси от Нунес, Луис Диас и Анди Робъртсън – въпреки че първите двама улесниха работата му, като стреляха право в него.

Голът, който Евертън заслужаваше, дойде в 27-ата минута, когато Брантуейт прокара топката под Алисон и встрани от гредата, след като Ливърпул направи бъркотия при изчистване на пряк свободен удар с Конате, който препречи Мак Алистър.

След това Пикфорд излезе на преден план, когато Нунес го нанесе, вместо да избере по-отворената лява страна на вратата, след което блокира удара от воле на Диас със своя крака от кимването на Нунез и накрая протегна ръка, за да отблъсне изстрела на Робъртсън от тесен ъгъл.

Друго лошо представяне на Салах го видя да нанесе удар в Брантвейт, спестявайки му неудобството да го види широко, но след това сряза отскочилото в Gwladys Street.

В съответствие с очертаващия се модел през последните седмици Ливърпул избледня след почивката, след като Върджил ван Дайк отправи право към Пикфорд и когато ударът от далечна дистанция на Макнийл беше преобърнат, Калвърт-Люин се издигна безапелационно към далечната греда и кимна в резултата при корнера.

Dyche и неговият екип бяха свършили брилянтна работа да разкрият слабостта на Ливърпул, тъй като това беше шестият пореден път, когато отборът на Клоп не успя да спечели първа топка при сетбол.

Брантуейт можеше да добави още неудобство, но стреля с глава, докато най-близкото Ливърпул до отговор беше, когато кривият удар на Диас се отби от гредата и те доиграха последните минути с " загубихте лигата на Гудисън Парк, кънтейки около терена.