Евертън си осигури оцеляване във Висшата лига с победа над Брентфорд
Breaking News | 2024-04-27 | 22:40:35

Евертън завърши една определяща за сезона седмица с трета поредна домакинска победа, за да си осигури статута във Висшата лига, тъй като Идриса Гуей отбеляза единствения гол при победата с 1-0 над Брентфорд.

За втора поредна кампания полузащитник – преди година Абдулайе Дукур имаше честта в последния ден – който се засили, за да бъде спасителят на карамелите и да гарантира, че последният им сезон на Гудисън Парк ще бъде в най-високата елита.

Миналата събота първият гол на сенегалския национал на земята от февруари 2017 г. проправи пътя за решаваща победа над Нотингам Форест.

И след рядка победа над Ливърпул в средата на седмицата Гуейе, който преди миналия уикенд бе отбелязал само четири гола в 186 мача в лигата, отбеляза два гола в три мача, когато стреля вкъщи през тълпа от играчи, за да разреши невдъхновяваща афера.

Качеството на забавлението обаче няма да има голямо значение за Евертън и техните фенове, тъй като победата по всякакъв начин ги извади от обсега на 18-ия Лутън, победен по-рано през деня от Уулвс, тъй като отвори разлика от 11 точки със само три оставащи мачове.

Празненията бяха приглушени при последния съдийски сигнал със съзнанието, че без две отделни приспадания на обща стойност осем точки за нарушения на правилата за рентабилност и устойчивост животът щеше да бъде много по-удобен за отбора на Шон Дайч.

Но след като Goodison сега заслужено получава прощален сезон във Висшата лига – тяхната 71-ва поредна кампания във висшата лига – преди преместването в Bramley-Moore Dock, бъдещето на клуба сега зависи от поглъщането на 777 Partners, което е на път да се проточи в 10-ия месец.

След първо полувреме без удар към вратата, мачът оживя пет минути след почивката, когато нисък пас на Матиас Йенсен зад задната четворка достигна Иван Тони на далечна греда, но вратарят Джордан Пикфорд се хвърли на пътя.

Това беше сигналът за събуждане, от който домакините се нуждаеха и след издигащия се удар на Дуайт Макнийл от 30 ярда, отбит от гредата, пробивът дойде от Нов голмайстор халф на Евертън.

Един ъглов удар не беше правилно изчистен и когато предизвикателството на Нейтън Колинс отклони топката към пътя на Гуейе, той се прибра с голямо удоволствие.

Джеймс Гарнър пряк свободен удар се отби от напречната греда в допълнителното време, но те не се нуждаеха от предпазната мрежа за втори гол.

Статистиката на Евертън за първото полувреме този сезон е едновременно впечатляваща и плачевна в зависимост от края на терена те са на ниво.

Те са най-добрите в лигата в спирането на гола на противника, запазвайки мрежата суха в 23 от своите 35 мача, но не успяха да отбележат сами в 23 случая, само с Лутън и Шефилд Юнайтед по-лошо.

Така че може би не беше изненадващо, че началните 45 минути завършиха с общо 16 удара, но нито един в целта.

Юсеф Чермити получи първия си старт във Висшата лига в отсъствието на Доминик Калвърт-Люин, който все още се бори със заболяване, въпреки представянето си като играч на мача при победата в дербито на Мърсисайд в средата на седмицата, и Бето, аутиран поради протоколи за сътресение.

19-годишният имаше игра само 70 минути преди това, като всичките му 15 заместници с изключение на едно бяха през последните 10 минути, като най-дългият му 24-минутен период бе през август.

Въпреки това, той почти имаше мечтан старт, когато неговият удар в далечната греда почти се свърза с удара под ъгъл на Макнийл.

Шансът падна на Абдулайе Дукур от удара на Шермити, но той стреля широко от воле с по-слабия си ляв крак.

Освен това полувремето се появи за прослушванията в Англия, като Джарад Брантуейт подобри репутацията си, а Тоуни, без гол в лигата от средата на февруари, направи точно обратното, тъй като сезонът му отразява този на клуба му в движение към посредственост.