Фил Фодън играе главната роля, докато Манчестър Сити идва отзад, за да спечели дербито
Breaking News | 2024-03-03 | 20:16:34

Фил Фодън вкара два пъти през второто полувреме, докато преследващият титлата Манчестър Сити дойде отзад, за да спечели важна победа с 3-1 над съперника Манчестър Юнайтед.

Шампионите бяха изумени от брилянтен удар на Маркъс Рашфорд само след осем минути, но иначе бяха доминиращата сила в ожесточен сблъсък от Висшата лига на стадион Етихад.

Натискът им в крайна сметка се отплати. Фодън изравни с удар от далечна дистанция в 56-ата минута и след това изведе отбора си напред 10 минути преди края. Ерлинг Хааланд постави резултата без съмнение в добавеното време.

Победата отведе Сити на една точка зад лидера Ливърпул преди дългоочакваната среща на двете страни на Анфийлд следващия уикенд.

Фодън, който също спечели мача от миналата седмица в Борнемут, бързо се превръща в звездата на сезона на Сити, но преди неговата намеса изглеждаше, че Рашфорд може да открадне заглавията.

Английският нападател тази седмица се защити от внушенията, че не е напълно отдаден на Юнайтед и неговият страхотен откриващ удар беше отличен начин да говори на терена.

Това дойде от удар от първи път нагоре от Андре Онана, който беше овладян от Бруно Фернандес и пуснат към Рашфорд на 25 ярда.

Той се възползва от шанса, като нанесе гръмък удар от първия път, който влетя от долната страна на гредата.

Можеше дори да стане по-лошо за Сити с още два пробива на Юнайтед, които ги извадиха.

Плъзгане на Рубен Диас позволи на Рашфорд още едно бягане към вратата, но отскокът го бутна погрешно и Кайл Уокър изчисти. След това Рашфорд не успя да осъществи чист контакт с удар, след като ниска топка беше профучана в зоната.

И все пак това бяха редки набези през първото полувреме, в което Сити иначе доминираше, натрупайки забележителните 18 удара – най-много без да отбележат гол в първия 45-минутен период под ръководството на Пеп Гуардиола.

Хааланд беше виновен за най-явния им пропуск. Плодовитият норвежец, който вкара пет на Лутън в средата на седмицата, забележително стреля от воле пред отворена врата от добре смекчен удар с глава на Фодън.

Преди това Фодън и Родри бяха отказани от Онана, докато Джереми Доку , Кевин Де Бройне и Хааланд не успяха да се възползват максимално от полувъзможностите.

Изравняването дойде в началото на второто полувреме, след като Фодън се нареди с още един добър удар извън зоната, който се нави в горния ъгъл.

Юнайтед протестираха, чувствайки, че Рашфорд е бил фаулиран от Уокър мигове по-рано и бесният Ерик тен Хаг получи картон за реакцията си на тъчлинията, но това контактът беше счетен за минимален от рефера Андрю Мадли.

Изравняващият механизъм възобнови атмосфера, която беше потисната и играта беше спряна, след като синя ракета беше хвърлена на терена и се приземи близо до Онана.

Сити продължи да проучва с Уокър, който стреля по Онана, но Юнайтед запази заплаха при контраатака и Алехандро Гарначо проби, само за да бъде отстранен от шпагат на Едерсон.

Решителният момент дойде 10 минути от време, когато Фодън комбинира с Хулиан Алварес и победи Онана с нисък удар през вратата.

Хааланд завърши с точен удар – неговият 28-и гол за кампанията – късно.