Фил Фодън заслепява, тъй като неудържимият Ман Сити се придвижва със заплаха към срещата на Висшата лига, те отказват да се наслаждават на всичко, което са постигнали, пише МАТ БАРЛОУ
Daily Mail | 2024-04-25 | 01:51:24

Имаше три гола през първото полувреме за контрол срещу Брайтън, въпреки отсъствието на Ерлинг Халанд. Кевин де Бройне вкара първия си гол с глава във Висшата лига. Фил Фодън добави още два към най-плодотворния си сезон. Хулиан Алварес сложи край на личната си суша в състезанието.

Сити се придвижи със заплаха до точка от срещата на върха и има мач по-малко. Те са в Нотингам Форест в неделя, докато лидерът Арсенал участва в местен спор с Тотнъм Хотспър.

Халфът на Ман Сити Кевин Де Бройне празнува, след като откри резултата срещу Брайтън

Ударът с глава на De Bruyne прескочи вратаря Steele в 17-ата минута

Отразеният свободен удар на Phil Foden удвои предимството на Man City в 26-ата минута

Фодън вкара третия си гол в 34-ата минута след грешка на Валентин Барко от Брайтън

Играй нататък Ябълка Spotify

Безпрецедентното четвърто поредно заглавие е много актуално. Разбира се, дебатът за 115-те обвинения за финансови злоупотреби бушува, но би било епично постижение на спортна издръжливост, ако успеят и със сигурност ще бъде оценено от Ръс Кук, вдъхновяващият Worthing бегач, известен като Hardest Geezer, който пробяга почти 10 000 мили за да покрие дължината на Африка за 352 дни.

Кук събра повече от милион за благотворителност и се върна на брега на Съсекс снощи, за да свидетелства като Сити безмилостната машина претовари родния му клуб.

Изтощен от контузии, Брайтън се препъва към финалната линия. Това беше трудна кампания, включително първия им опит в усложненията на европейската конкуренция. И все пак те са предизвикателство за горната половина и всеки мач на Amex Stadium може да бъде неудобен, дори за тези, които оспорват титлата.

Роберто де Зерби избра задна петица с Якуб Модер, който излезе в средата на линията, когато те спечелиха притежанието, сякаш се опитваха да изпреварят Пеп Гуардиола с плавна, променяща се формация, нападатели разделени широко, за да се създаде пространство за бегачите в средата на линията.

Всичко това изглеждаше много добре, тъй като домакините започнаха уверено. Дани Уелбек принуди Едерсон да спаси ранно от усилие, прекъснато на терена, и те контролираха мача в продължение на 15 минути.

След това Сити намери своя ритъм с Фодън на сърцето на всичко. За откриването той проби отляво надясно по ръба на наказателното поле на Брайтън, преди да пусне Кайл Уокър, който отсече центриране към Де Бройне, който извика своя вътрешен Кийт Хоучен, когато пристигна немаркиран.

De Bruyne се изстреля във въздуха, срещна топката идеално по средата на полета и ударът му с глава намери горния ъгъл, сякаш правеше подобно нещо всяка седмица.

Ако това беше естетическа наслада, тогава вторият мач на Сити дойде с късмет. Фодън отново беше катализатор, с изблик на темпото и падане, когато стигна до наказателното поле. Той яхна един подхват и Луис Дънк го потупа с ръка около кръста, но Фодън продължи и сякаш се подхлъзна, вместо да се гмурне на ръба на кутията.

Реферът Джаред Гилет определи това като фаул. Той даде на Сити по-голямата част от това, което те поискаха през цялата вечер, за разочарование на домакинската публика. Те го освиркваха в края и е вярно, че почти всяко второстепенно решение отиде при шампионите.

Все пак длъжностните лица не бяха причината за резултата, който никога не се съмняваше от момента, в който Фодън направи 2-0 от спечеления свободен удар. Той се насочи към гол и кривият му изстрел отсече Паскал Грос в гърба, отклони се и остави Джейсън Стийл в безизходица.

Брайтън едва бяха преодолели чувството си за несправедливост, когато подари на посетителите третата. Извършвайки сложни пасове с едно докосване в собственото си наказателно поле, тийнейджърът Валентин Барко беше принуден да направи грешка.

Бернардо Силва се хвърли и премести топката бързо на Фодън, който преодоля Стийл без проблеми. Това беше клиничен изблик от три гола в рамките на 17 минути. След положителното си начало Брайтън се оказа извън ситуацията.

Хулиан Алварес вкара топката в мрежата за четвъртия гол след пробив на Кайл Уокър

Вратарят на Ман Сити Едерсон се хвърли в краката на нападателя на Брайтън Жоао Педро

Педро падна в зоната след спречкване с Едерсон и Йоско Гвардиол

'Hardest Geezer' Ръс Кук с други фенове на Брайтън преди мача в четвъртък вечер

Може да обмислят шанса за Дънк, когато играят беше равен на 1-0. Дънк се изкачи, за да посрещне ъгъл без съпротива. Неговият удар с глава обаче беше твърде близо до вратаря и Сити бяха в такова разрушително настроение, че скоро успяха да изчистят.

Алварес, без гол във Висшата лига от януари направи 4-0. Този път гол с брутална простотия с дълга топка. Едерсън го удари на 80 ярда от собственото си наказателно поле към Уокър в пълен полет. Стийл изскочи от линията си, за да се задуши в краката на Уокър и топката се изсипа.

Имаше претенции за игра с ръка. Стийл помисли, че рикошетът е забил ръката на Уокър и се отклони към Алварес, който намери мрежата. Нямаше спасение от ВАР. И без дузпа от рефера Жилет, когато Жоао Педро падна в наказателното поле скоро след това.

Това беше 100-ата загуба на Брайтън във Висшата лига и дойде срещу отбора, който нанесе първият им, през 2017 г. Те няма да се насладят на симетрията, но в движение Сити, най-трудните маниаци на английския футбол, пет победи от най-славното си постижение.