Финал на Лига Европа: Лукман от Нигерия е героят, докато Аталанта зашеметява Леверкузен
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-05-23 | 07:33:20

Адемола Лукман отбеляза зашеметяващ хеттрик, когато Аталанта победи Байер Леверкузен с 3-0 във финала на Лига Европа, за да спечели едва втория голям трофей в своите 117- годишна история и сложи край на забележителната непобедена серия на немския шампион.

Лукман, който се бореше да се наложи в английската Висша лига с Евертън, Фулъм и Лестър Сити, преди да възобнови кариерата си в Италия при треньора на Аталанта Джан Пиеро Гасперини, отбеляза два удара през първите 26 минути, преди да подпечата победата 15 минути преди края -час в сряда вечер.

Победата сложи край на продължилото две десетилетия преследване на Гасперини за големи сребърни награди, тъй като неговият отбор надигра напълно Леверкузен на Шаби Алонсо – или „Неверлусен“, както бяха наречени след невероятните 51 мача без загуба.

Но точно както направиха срещу тежката категория във Висшата лига Ливърпул и трикратния финалист Олимпик от Марсилия в предишните два кръга, Аталанта не подуши опонентите си и отбеляза първия си европейски финал със знаменита победа.

>

„Трябваше да атакуваме. Не беше достатъчно само да се защитава. Знаем, че тези отбори са страхотни в атака. Всички бяха невероятни“, каза Гасперини пред Sky Sports Italia, имайки предвид отборите, които неговият отбор победи, за да станат първите италиански победители в състезанието след Парма преди 25 години.

„Начинът, по който го направихме, беше най-важното нещо. Заслужавахме го без капка съмнение срещу толкова силен отбор. Спечелването на Лига Европа е изключително постижение.”