Героизмът на Дейвид Рая вижда Арсенал да се промъква в четвъртвите на Шампионската лига с дузпи - 5 точки за разговори
Снимка: mirror.co.uk
The Mirror | 2024-03-12 | 00:55:54

Арсенал напредна в осминафиналите на Шампионска лига за първи път от 2010 г., след като изпрати Порто с дузпи на това, което беше драматична вечер.

Артилеристите знаеха, че трябва да компенсират изоставането от 1-0 в първия мач и Леандро Тросар гарантира, че са изпълнили половината от мисията си до полувремето. Порто направи всичко друго, освен да седи, докато се опитваше да защити преднината си, но не успя да попречи на белгиеца да изведе Арсенал напред.

Неговото добро завършване се дължи на сензационната асистенция на Мартин Одегаард. Порто, въпреки цялото си качество, бе отбелязал само веднъж в последните си девет гостувания в Англия и не успя да намери гола, който потенциално би обърнал равенството, тъй като мачът отиде в продължения, преди да се наложи лотарията за дузпи.

Дейвид Рая се хареса на вярващите на Арсенал, като спаси първоначално от Уендъл - с помощта на гредата - пред частта за домакините, преди да спре Галено - което подпечата победата при дузпите, докато Артилеристите продължават да мечтаят в Европа.

Ето основните теми за разговор от северен Лондон.

Мястото на Рая на

Оказа се, че една нощ в Emirates е влакче в увеселителен парк. Когато Арсенал вкара единствения гол в мача, малцина биха повярвали, че ще останем без гол през следващите 80 минути. Това обаче се оказа начинът и серия от удари от 12 ярда щеше да определи кой ще отиде на четвъртфиналите.

Винаги щеше да остане един играч с главата в главите си и Уендъл сигурно е искал Емирейтс да го погълнат, преди Галено да се почувства по същия начин с втория пропуск на Порто. Дейвид Рая обаче успя да се наслади на момента си под слънцето. Вратарят имаше малко бавен старт в живота си в Арсенал, но спечели мача им, тъй като се засили, когато настъпи моментът.

Навременната намеса на Тросард

Срещата и равенството може би щяха да се развият по различен начин, ако Порто беше успял да отиде на почивката на полувремето без гол, като по този начин запази общата си преднина непокътнати. Напрежението в Emirates нарастваше с наближаването на интервала и публиката, която помагаше на Арсенал, можеше да стане неспокойна.

В резултат на това ударът на Тросард в 41-та минута не можеше да бъде отчетен по-добре. Завършването на мрежата на белгиеца щракна превключвател в северен Лондон и означаваше, че домакините влязоха с вдигнати опашки. Това без съмнение направи отбора на Артета да говори много по-лесно, тъй като неговата страна се нуждаеше само от единствения гол, за да продължи напред - въпреки че в крайна сметка се нуждаеха от дузпи.

ТАЯ асистенция на Одегорд

Въпреки че Тросар ще бъде признат за гола, няколко асистенции в Шампионската лига този сезон ще привлекат такова внимание. Одегаард постави съотборника си на плоча след сензационна игра, която си заслужаваше да спечели всеки мач сам.

Норвежецът вдигна топката централно, отигравайки 1-2 с Тросард. Бързото му докосване му спечели ярд, когато защитник на Порто затвори, преди да произведе разкошна топка, която разцепи централната половина и крайния защитник. Той имаше най-малката алея, с която да прокара топката, но Odegaard произвежда магия вече няколко години и добави още един момент към своята забележителна макара.

Порто дава толкова, колкото може

Като се има предвид, че се насочваха към лидерите във Висшата лига с преднина от 1-0, Порто определено не се държеше така. Повечето, ако не всички, очакваха типично представяне на Порто като гост. Типът, в който седите, оставате компактни и изчаквате момент на почивката, който може да промени играта.

Порто обаче мислеше точно обратното. Те овладяха топката в първите десет минути. Те натискаха високо, играейки човек за човек, когато Арсенал играеше от собствената си ложа. Те не позволиха на откриващия играч на Арсенал да промени плана си на игра. Те показаха амбиция в атака и ако бяха отбелязали гол, малцина биха могли да се оплачат предвид позитивния им подход.

Последните 16 проклятия

Когато прегледате рекорда на Арсенал в Шампионската лига, има седем последователни години, които ви казват, че артилеристите са били изхвърлени при първото препятствие за нокаут. Те също трябваше да сложат в леглото нежелания рекорд от пет последователни домакински загуби на този етап от Шампионската лига.

От 2013 - 2017 г. Байерн Мюнхен записа три победи в северен Лондон, като последната беше с 5-1, докато Монако и Барселона също си тръгнаха с победи. Арсенал знаеха, че трябва да прекратят тази серия, ако искаха да победят Порто и да запазят европейските си амбиции, като отборът на Артета беше сред тъмните коне за спечелване на турнира.

Те направиха точно това и за тази млада страна, която продължава да приема предизвикателства в крачката си, това беше още един отметнат момент, тъй като те запазват надеждите си за сребърни купи този сезон.

и получават дневната ви доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия

Източник: mirror.co.uk