Гу се представя със златно шоу в супер пайп в Калгари
Global News | 2024-02-18 | 19:02:03

Хиляди хора се натъпкаха на хълма в Канадския олимпийски парк на WinSport в събота вечер, за да правят снимки и да крещят в подкрепа на Айлийн Гу.

Суперзвездата свободен стил скиорка, доставена за верните на Snow Rodeo, като спечели златото от Световната купа с ослепителен резултат от 97,0 в последния си от трите бягания на супер пайпа.

Родената в Сан Франциско Гу, която се състезава за Китай, не дори няма нужда да откаже финалното си бягане, тъй като победата вече беше заключена.

„Честно казано, мисля, че основната идентичност на този спорт е самоусъвършенстването,“ каза 20-годишната Гу . „Става дума за себеизразяване и креативност и за това да бъда малко по-добър, отколкото бях вчера.

„Опитвам се да вкарам това във всяко състезание, в което участвам. Обикновено не правя победни обиколки. Винаги се опитвам да се справя малко по-добре и да настоявам малко повече, само за да покажа на публиката за какво става дума и просто да се забавлявам.“

Зоуи Аткин от Великобритания грабна среброто с резултат 92.00. Свеа Ървинг от Съединените щати взе бронз с 90.25

Канадката Ейми Фрейзър, на 28, завърши точно пред подиума на четвърто място с резултат 87.75, но тя все пак приключи вечерта на подиума за Кристален глобус като номер. 2 като цяло в света този сезон зад Гу.

Вземете последните национални новини. Изпраща се на вашия имейл, всеки ден.

Аткин завърши на трето място в общото състезание по точки от страната на жените.

„Да се ​​състезаваш у дома е хубаво“, каза Фрейзър, който откри сезона на Световната купа с бронзов медал на олимпийското място в Пекин през 2022 г. . „Много е хубаво да съм тук и да спя в собственото си легло.“

Въпреки многото приятели и семейство, които присъстваха, Фрейзър имаше скромни планове за празнуване.

„Аз отивам да си лягам - каза тя. „Наистина не спах добре. Бяха дълги три дни състезания. Така че ще затворя очи.“

Гу, носителката на Кристален глобус, нахлупи бяла каубойска шапка върху тукета си на Red Bull и отвори тапата на празнична бутилка шампанско.

И тълпата изрева.

„Много съм благодарен на всички мои приятели и поддръжници“, каза Гу, който спечели две златни и една сребърна медал на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. „Опитвам се да разпространя този спорт сред повече хора, особено сред млади момичета.“

През 2022 г. олимпийската титла на Гу доведе до временен срив на китайската платформа за социални медии Weibo поради мащаба на онлайн празника.

„Виждайки демографията тук тази вечер, виждайки хората да аплодират, виждайки как хората се вълнуват и, повече от всичко, чувайки историите за „започнах да карам ски заради теб“ — аз съм невероятно благодарен,“ Каза Гу.

Фрейзър е благодарен за огромния контингент от фенове на Гу, дори ако те бяха по-шумни в събота от по-тихите канадски привърженици.

„Обичам го за спорта“, Фрейзър казах. „Те просто са развълнувани. Мисля, че е лошо за спорта да има толкова много хора тук. Колкото повече, толкова по-добре. Искам повече хора, отколкото се появиха тук тази вечер.

„Страхотно е.“

Ян Гу, майката на Айлийн, бликаше в знак на признателност за участието в подкрепа на дъщеря си.

„Благодаря ти, Калгари“, каза тя, докато дъщеря й позира за снимки с обожаващи фенове. „Харесва ни тук и е невероятно, че тя прави това, което прави. Но като майка аз се грижа за това да се тревожа.

„Тревожа се за нея, така че се надявам, че няма нужда да се тревожи.“

За мъжете Алекс Ферейра от Съединените щати спечели петото си поредно злато на халфпайп от Световната купа в събота с резултат 95.50. Финландецът Йон Салинен спечели среброто с резултат 94.50. Сеунг Хун Ле от Южна Корея се разля в ликуващи сълзи във финалната зона, след като спечели бронза с резултат 94.00.

Брендън Макай от Калгари се класира седми с 89.00 точки.

Ферейра спечели Кристала Globe като лидер по точки за общия сезон. Неговият американски съотборник Хънтър Хес завърши втори. Салинен завърши сезона на трето място в общото класиране.