Играчите на Арсенал „изживяват мечтата си“, след като подчертаха пълномощията за титлата с впечатляваща победа
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-25 | 14:31:10

Арсенал подчерта мястото си в тазгодишната битка за титлата в английската Висша лига с изявена победа с 4-1 срещу Нюкасъл на стадион Емирейтс в събота.

Мачът срещу един от най-богатите клубове в световния футбол беше потенциална бананова кора, особено като се има предвид, че Арсенал излиза след разочароващото поражение с 1-0 от Порто в Шампионската лига само дни преди това.

Но когато чиповете паднаха, играчите на Арсенал се активизираха, за да покажат едно от най-добрите представяния от всеки отбор в лигата тази година. Това беше победа, пълна с перчене и предупредителен изстрел към съперниците му за титлата.

„Всички живеем в мечтата си, всички сме мечтали да сме тук на най-голямата сцена в най-добрата лига в света“, каза капитанът на Арсенал Мартин Одегаард пред TNT Sports след мача.

„Виждате всяка седмица колко конкурентен е, колко добър е и това е мястото, където искаме да бъдем. Искаме да се борим за трофеи и това е, което ще направим."

Сега Арсенал изостава само на една точка от втория Манчестър Сити и на две от лидера в лигата Ливърпул.

И благодарение на отбелязването на 18 гола в последните си четири мача в лигата, клубът от Северен Лондон може да се похвали и с най-добрата голова разлика в дивизията, което може би е важен фактор, тъй като тазгодишната надпревара за титлата изглежда ще стигне до края.

Победата срещу Нюкасъл в събота беше много повече от просто категоричен резултат.

Арсенал изглеждаше властен в почти всеки аспект от мача, задушавайки съперника си и създавайки шанс след шанс пред буйните си домакински фенове.

В миналото Нюкасъл беше страна, която надвиваше Арсенал, но нямаше много признаци за това в последната им среща.

Единствената изненада от пълното първо полувреме беше, че Арсенал водеше само с двама – благодарение на неуспешен автогол и превъзходен отборен ход, завършен от Кай Хаверц.

Играчите на Нюкасъл изглеждаха отчаяни да влязат в съблекалнята на полувремето за временно отдих от атаката и изглеждаха малко по-добре с началото на втория период.

Но не след дълго играчите на Арсенал отново ускориха темпото и стигнаха до четири гола преднина преди 70-ата минута, благодарение на удара с глава на Якуб Кивиор и впечатляващото соло на Букайо Сака.

Беззъбият Нюкасъл в крайна сметка се записа в резултата, след като бившият играч на Арсенал Джо Уилок отбеляза късен утешителен гол в 84-ата минута.

„Отборът набира форма, ние сме в добър момент, играчите поотделно се представят“, каза щастливият Артета пред репортери след мача.

„Не е тайна, че в момента нещата вървят, вкарваме голове по различни начини и искаме повече.

„Вкарваме един и искаме да вземем втори, трети и четвърти и харесвам този манталитет на отбора.“

Още една фалшива зора? Може би не

В интерес на истината имаше много фалшиви зари на стадион Емирейтс през последните години. Миналата година, например, Арсенал беше с осем точки напред в надпреварата за титлата, но в крайна сметка изостана много от бъдещия шампион Манчестър Сити.

Ето защо много фенове с право са предпазливи относно шансовете на отбора си да спечели титла в лигата за първи път от 2004 г., но нещата изглеждат малко по-различно този сезон.

В допълнение към безспорния талант в отбора, изглежда има устойчивост, която липсва през последните години. Подобна черта е може би най-добре демонстрирана от страхотното защитно дуо на Арсенал Уилям Салиба и Габриел Магалаес, които и двамата притежават здравословна арогантност и се чувстват комфортно да се наложат на опозицията.

Единственото нещо, което липсва, е може би признат нападател от световна класа, но атакуващите играчи на Арсенал, водени от младата звезда Сака, компенсират повече от това в момента – Арсенал вече стана първият отбор от Висшата лига в историята, който отбелязва 2 или повече голове в седем поредни полувремена.

Източник: cnn.com