Индийски тийнейджър става най-младият претендент за световната титла по шах, ще се изправи срещу действащ шампион от Китай
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-04-23 | 08:10:23

Тийнейджърът индийско шахматно чудо Gukesh Dommaraju, по-известен като Gukesh D, стана най-младият играч, спечелил турнира на кандидатите за мъже в Торонто, Канада в неделя.

Победата на 17-годишния гросмайстор създава възможност да детронира действащия световен шампион Дин Лирен от Китай на Световното първенство по шах през 2024 г. по-късно тази година.

Ако Гукеш победи Динг, който напоследък се бореше с лоша форма, той ще счупи дългогодишния рекорд на Гари Каспаров да бъде най-младият световен шампион на 22 години.

Гукеш, класиран на 16-о място в света от Международната шахматна федерация (ФИДЕ), подпечата титлата си след комфортно реми със световния номер 3 Хикару Накамура, петкратен шампион на САЩ по шах, който е повече от два пъти по-възрастен от него.

Гукеш е на път да стане най-младият играч, който някога ще се бори за световна титла по шах.

„Бях напълно емоционален, но след мача се чувствам доста добре“, каза Гукеш на пресконференция, след като завърши на върха в кръговия турнир.

„Наистина не ми пука [да съм] най-младият и всичките тези рекорди, но е хубаво да го кажа.”

Гукеш беше претъпкан от индийски фенове пред хотела си, докато южноазиатската нация чества още един млад шахматен талант.

„Много съм развълнуван да играя на световното първенство и наистина очаквам с нетърпение цялата подготовка“, каза той, добавяйки, че пътуването му е „само наполовина“.

Предишният най-млад победител в турнир на кандидатите беше руският чудо Каспаров, тогава на 20 години, през 1984 г.

Каспаров, който спечели няколко световни първенства, похвали Гукеш и конвейера от шахматни таланти, идващи както от Азия, така и от азиатски диаспорни общности в страни като Съединените щати и Великобритания.

„Индийското земетресение в Торонто е кулминацията на изместването на тектоничните плочи в света на шахмата“, написа Каспаров в социалната медийна платформа X.

Индийският премиер Нарендра Моди също похвали „забележителното постижение“ и „изключителния талант и отдаденост“ на Гукеш в социалните медии.

Гукеш ще се изправи срещу 31-годишната китайска звезда Динг, който беше обявен за световен шампион през 2023 г. Преди това титлата беше държана от петкратния световен шампион Магнус Карлсен, който беше решил да не защитава титлата си по това време.

Динг стана първият китайски играч при мъжете в историята, който става световен шампион. Но сегашният номер 5 в света веднага си взе деветмесечна пауза от състезания и изпитва затруднения с формата си след завръщането си.

Датата и мястото на Световното първенство по шахмат през 2024 г. между Динг и Гукеш все още не са разкрити.

Китайката Tan Zhongyi спечели категорията Challenger за жени, за да се класира за мач за световната титла срещу сънародничката си и действаща световна шампионка Ju Wenjun – датата също не е известна.

Междувременно Индия не изпитва недостиг на млади шахматни таланти.

Към Гукеш в турнира на кандидатите за мъже се присъедини Рамешбабу Прагнанандаа (R Praggnanandhaa), 18, който изуми света на шаха, като победи Карлсен през 2022 г.

„Праг“, както е известен на феновете, стана най-младият международен майстор по шах на 10-годишна възраст и вторият най-млад гросмайстор в света на 12. Миналата година той и сестра му, 22-годишната Рамешбабу Вайшали ( R Vaishali), стана първият дует брат и сестра, получил гросмайсторски титли.

Гукеш е вторият индиец, който играе на световно първенство след легендарния индийски играч Вишванатан „Виши“ Ананд.

Гукеш изпревари Ананд, петкратен световен шампион и най-добрият играч на страната от почти 40 години, за да стане най-високо класираният играч на Индия миналия септември.

„Аз лично съм много горд от това как (Гукеш) игра и се справи с трудни ситуации. Насладете се на момента“, написа Ананд в публикация на X.

Източник: cnn.com