Историята на Secretariat, любимият, неудържим състезателен кон, който доминираше в състезанията с Тройната корона
Снимка: foxnews.com
Fox News | 2024-05-16 | 14:07:20

Secretariat, известен също като Big Red, без съмнение е един от най-известните състезателни коне на всички времена.

Състезателният кон спечели почти всяко състезание, което участваше с голяма разлика, което доведе до спечелването на желаната Тройна корона. Secretariat не само спечели Kentucky Derby, Preakness Stakes и Belmont Stakes, но постави рекорди и в трите състезания за Тройната корона, които все още не са счупени.

Ето още спортна история за любимия състезателен кон от 70-те и 80-те години на миналия век .

Secretariat е един от най-известните състезателни коне на всички времена, поставяйки рекорди, които все още не са счупени. (Heinz Kluetmeier/Sports Illustrated чрез Getty Images)

Къде беше роден Secretariat? Кога беше първото състезание на Secretariat? Какво беше времето на Secretariat в Kentucky Derby? Защо Secretariat беше премахнат?

1. Къде е роден Secretariat?

Secretariat е роден в Meadow Farm във Вирджиния през март 1970 г.

Неговата състезателна кариера започва рано. На 2 години той започва да се състезава в първите си състезания. Пени Ченери беше собственик на известния кон. Тя се гордееше с коня си и работата, която той положи дълго след смъртта му.

„Не се състезавах с този кон, за да спечеля залагания“, каза Ченери по време на пресконференция през 2010 г. „Той бягаше, защото обичаше да бяга, а аз поддържах конюшнята, защото баща ми обичаше конете. Това беше страст, в която бях увлечен.“

2. Кога беше първото състезание на Secretariat?

Първото му състезание беше на 4 юли 1972 г. на пистата Aqueduct в Ню Йорк.

Big Red започна трудно, след като беше блъснат в началото на състезанието. Той завърши на четвърто място.

Въпреки че състезателната му кариера не започна с победа, предстоят много триумфи за Big Red.

Второто състезание на коня беше първата победа за Secretariat. Следващото състезание беше на 31 юли и той отново спечели. Това състезание беше спечелено с Рон Търкот на гърба му, човекът, който щеше да стане главният жокей на Секретариата.

Секретариатът направи много статуи на негово име, включително тази в Лексингтън, Кентъки. (Joe Sohm/Visions of America/Universal Images Group чрез Getty Images)

През сезон 1972 г. той спечели седем от деветте състезания, в които участва. Беше обявен и за Кон на годината. Това беше огромна титла за Secretariat, особено като се има предвид колко млад беше по това време.

През 1973 г. Secretariat започна състезателния сезон на върха, спечелвайки първото си състезание на пистата Aqueduct и второ в Gotham Stakes.

Третото състезание за годината, състезанието, което се случи точно преди Дербито в Кентъки, беше малко обезпокоително за коня и той завърши завършвайки трети. Secretariat също страдаше от болезнен абсцес в горната част на устата си преди състезанието.

3. Какво беше времето на Secretariat в Kentucky Derby?

Secretariat се класира на първо място в Kentucky Derby през 1973 г. с време под две минути, постижение, което само един друг кон е постигнал оттогава. Secretariat спечели Дербито с време 1:59.40, рекорд, който все още не е подобрен.

"Secretariat идва, за да отнеме лидерството", каза говорителят по време на рекордното състезание в Дерби през 1973 г. „Това беше много бързо Кентъки Дерби и конят показа забележителна издръжливост в отсечката.“

„Гледам го и някак се задушавам дори днес“, каза Ченери за победата на Secretariat през 1973 г. по време на интервю с America's Best Racing. „Той беше красив кон.“

Две седмици по-късно, в Preakness Stakes, той спечели отново с време 1:53, друг рекорд, който продължава да стои и днес.

Много. очакването беше натрупано, тъй като Секретариатът трябваше да се състезава в последния етап от Тройната корона, Belmont Stakes.

, известен също като „Тестът на шампиона“, е най-дългият от състезанията за Тройната корона с разстояние от 1 ½ мили, или 12 стадия.

По времето, когато през 1973 г. Белмонт Стейкс се появи, Secretariat беше силно облагодетелстван за победа и успя да постигне, като по този начин му спечели Тройната корона. (Джери Cooke/Sports Illustrated чрез Getty Images)

На 9 юни 1973 г. Secretariat, преобладаващият фаворит, се изправи срещу четири други коня на пистата, включително коня Шам, който завърши на второ място на другите две състезания за Тройната корона, според уебсайта на Belmont Stakes.

По време на Belmont Stakes, конят помете конкуренцията и спечели с изключителни 31 дължини. Secretariat стана първият носител на Тройната корона от 1948 г., когато Citation спечели титлата.

4. Защо Secretariat беше уволнен?

През октомври 1989 г. Secretariat беше уволнен поради нелечимо заболяване на копитата, наречено ламинит, но той ще бъде запомнен като може би най-великият състезателен кон в историята.

През целия си живот Secretariat препуска със сърце – буквално. След като той беше свален, беше направена аутопсия от д-р Томас Сверчек, който откри, че сърцето на Secretariat е по-голямо от всяко друго, което някога е виждал.

Средното сърце е около 9 паунда, според лекаря, но това на Secretariat е почти двойно по-голямо от този размер. Мнозина вярват, че това го е довело до многобройните му победи през цялата му кариера.

Преди смъртта си Secretariat е въведен в Националния музей на състезанията и Залата на славата. За него все още се говори често, особено по време на състезателния сезон на Тройната корона.

През 2010 г. излезе филмът „Секретариат“ и в него участваха големи имена, включително Даян Лейн, Джон Малкович и Кевин Конъли. Освен това са написани редица книги за коня. През 2019 г. беше построена статуя на Secretariat в Лексингтън, Кентъки.

Secretariat постави рекорди, които са на място и днес. Въпреки че други коне са сравнявани със Secretariat, никой не е победил времето, поставено от забележителния състезателен кон.

Ашлин Месие е писател за Fox News Digital.

Източник: foxnews.com