New York Post | 2024-02-14 | 07:00:50

Първо, имаше понижение. След това нараняването. Потенциалът винаги е следвал Каапо Како – някога избран номер 2 – през ранните етапи от кариерата му в Рейнджърс. Това се върна преди този сезон, когато старши треньорът Питър Лавиолет го залепи на горната линия.

През три седмици през ноември обаче всякакъв напредък избледня. Не е задължително да се върне, когато Kakko се възстанови от контузията си в долната част на тялото и се присъедини отново към Chris Kreider и Mika Zibanejad. Вместо това искрата на Како се появи, когато той се пързаля заедно с Уил Куил и Джони Бродзински за първи път.

Това не беше ролята, с която Какко започна, когато Лавиолет пое управлението.

Неговото място в Kid Line на Gerard Gallant беше заменено от място в единица с двама скейтъри, които заедно се появиха в 102 мача на НХЛ, навлизащи в сезона.

Но от 26 януари, първият мач от редовния сезон с линията Какко-Куйле-Бродзински, Какко вкара два от петте си гола и записа четири от осемте си точки, включително асистенция във всяка от миналото на Рейнджърс два мача влизат в двубоя с Canadiens в четвъртък — когато те ще се стремят към шеста поредна победа.

Како знае, че може да прави „много други неща“, каза той в понеделник. Ролята му не трябва да се върти около подхода „бъди прост“. Но засега, с линията си, една от най-ефективните комбинации на Сините фланелки, Какко звучи доволен от всичко.

„Това е ролята в момента“, каза Какко пред репортери след победата на Рейнджърс с 2-0 срещу Пламъците в понеделник. „Както казах, нашата линия играе големи минути, знаете.“

Тъй като Блушъртс и Калгари все още нямаха гол през втория период, Какко събра шайбата и се плъзна по бордовете, плъзгайки я към бекхенда си, когато се приближи до мрежата, а Блейк Коулман от Пламъците се гмурна, за да попречи на потенциален пас.

Како изчака. Той остана търпелив. Той не направи нищо с шайбата, докато Коулман не се отдаде на плъзгането си, а след това 23-годишният играч се насочи към мрежата. Оригиналният удар на Какко не победи вратаря на Калгари Джейкъб Маркстрьом. Но Куйл продължи да удря при отбитата топка и в крайна сметка шайбата се озова в мрежата.

„Всеки път, когато се качим на леда“, каза Какко за репликата си, „мисля, че се случва нещо добро.“

Те съставиха три от 10-те високоопасни шанса на Рейнджърс в понеделник, според Natural Stat Trick, но линията на Kakko също позволи само една от тези възможности срещу - най-малкото сред трите най-добри единици на Blueshirts. Техните очаквани голове (0,81) също бяха най-високите сред предните групи на Рейнджърс.

И когато голът на Cuylle се оказа печеливш в играта, осемте минути на лед на линията Kakko-Brodzinski-Cuylle се превърнаха в най-новата извадка от всичко, което клика за тази група.

„Джони носи много скорост“, каза Лавиолет. „Той носи обида. Той вкарва шайби в мрежата. Мисля, че Каапо върши добра работа за защита на шайби. Уил може да кара кънки и може да внесе малко физичност, така че има добра комбинация. Те са свършили добра работа по създаването.

„Не са само головете, които са отбелязали, но те са били в офанзивната зона и са влачили линии там и ги карат да играят в защита.“

Последната продукция на Kakko няма същата конотация откъде е дошъл, която Cuylle - новобранец - получава. Тя не включва същата поява в края на кариерата, която съдържа историята на Бродзински. Ако не друго, Какко само се доближи до постигането на част от това, което Рейнджърс си представяха, когато го направиха топ пет в проекта за 2019 г.

Той събра само две точки през първите 11 мача заедно с Крейдер и Зибанеджад. Какко добави само още един гол след понижението си, преди да се сблъска с Ерик Джонсън по дъските на 27 ноември, да получи помощ от леда и да пропусне следващите 21 мача. Бавният му старт се натъкна на друга пречка.

Така че дори и с последните си точки, Какко в този момент от годината вероятно няма да се доближи до най-добрите си 40 в кариерата от 2022-23 г. Той вероятно няма да достигне и прага от 20 гола за първи път. Но с 29 мача от редовния сезон — и възможен плейофен мач — оставащи преди да стане ограничено свободен агент за първи път, Какко се настани на място на линия, която продължава да генерира голови положения.

Това е, от което се нуждаят рейнджърите, докато търсят начини да подновят нападението си. И това е, от което Какко се нуждае и в този момент от своя сезон и кариера.

„Те продуцираха“, каза Лавиолет в понеделник на третия си ред. „Мисля, че те бяха наистина положителен фактор в нашия състав.“