Камерун скърца от Гамбия в играта на AFCON, наречена „най-добрият мач в историята на футбола“
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-24 | 14:11:10

Купата на Африканските нации (AFCON) винаги е забавна, но малко мачове в историята на надпреварата могат да се противопоставят на победата на Камерун с 3-2 срещу Гамбия във вторник.

Петкратният шампион Камерун, който изпусна вратаря на Манчестър Юнайтед Андре Онана за най-важното равенство, вкара два късни гола, за да си осигури прогрес в последните 16 и да изхвърли доблестния си опонент от надпреварата.

Действието беше толкова интензивно, че испанският журналист Андрес Онрубия Рамос развълнувано го нарече „най-добрият мач в историята на футбола“.

„Сериозно, не преувеличавам“, каза той в X, известен преди като Twitter.

„Мачът, както и целият AFCON, е луд“, добави той в отделна публикация.

Като се има предвид, че срещата завърши с толкова висок резултат, изненадващо нямаше голове в едно неистово първо полувреме, където и двата отбора имаха шансове да преодолеят задънената улица.

Първият гол падна едва в 56-ата минута, когато нападателят на Камерун Карл Токо Екамби изведе страната си в предни позиции.

Гамбия, която се нуждаеше от победа, за да поддържа реалистично всички надежди за излизане от груповата фаза, продължи да настоява за изравняване, което заслужено намери, когато Абли Джалоу запази нервите си, за да влее от близко разстояние след 72 минути.

Играта продължи с трескаво темпо, като и двете страни отчаяно се опитваха да намерят победител, а страната, класирана на 126-то място в света, изглеждаше причината за разстройство.

Гамбия поведе чрез спокоен завършек на Ебрима Коли в 85-ата минута, което предизвика неистови сцени между играчите и треньорския щаб.

Празненствата обаче не продължиха дълго, тъй като Камерун отвърна на удара само две минути по-късно, след като ниско центриране беше случайно обърнато в собствената му мрежа от Джеймс Гомес от Гамбия.

„Такива игри са победа за нас“

Последните няколко минути бяха просто епични, като Камерун отчаяно искаше да намери победител, който в крайна сметка дойде в 91-ата минута. Кристофър Уу се извиси най-високо, за да изпълни корнер и насочи удара си с глава в мрежата.

След като вкара победния гол, Wooh се ориентира по рекламните табла до терена и се затича към феновете в празнуване, с останалата част от отбора на Indomitable Lions и треньорския щаб по горещи преследвания.

Драмата обаче не беше приключила, като изглеждаше, че Камерун допусна изравнителен гол само една минута по-късно.

Повторенията обаче показаха, че Мухамед Санех е използвал ръката си, за да насочи корнер към мрежата – добър опит, но твърде очевиден в ерата на видео асистент рефера (VAR).

Въпреки поражението старши треньорът на Гамбия Том Сейнфейт каза, че се гордее със своите играчи.

„Такива игри са победа за нас“, каза той, след като обяви, че ще се оттегли от ролята си.

Докато по-късно квалифицира коментарите си за „най-великата игра някога“ като „хипербола“, Онрубия отбеляза, че мачът „е отражение на това, което беше този AFCON, без защита, много бързи атаки и с емоция до края.“

След като завърши на второ място в група С, Камерун ще се изправи срещу труден мач срещу Нигерия от 16-финалите в събота.

На друго място, в друг драматичен ден от действията на AFCON, Алжир отпадна от турнира след изненадващо поражение с 1-0 срещу Мавритания.

Шампионът от 2019 г., който може да се похвали с редица таланти от най-висока класа, завърши на дъното в група D, след като не успя да спечели нито един мач в груповите фази.

Съдбата на Алжир беше подпечатана от удара на Яли Делахи през първото полувреме на мача във вторник.

Източник: cnn.com