Канадци и руснаци обжалват повторното класиране на отборното събитие по фигурно пързаляне на Зимните олимпийски игри през 2022 г.
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-26 | 19:21:36

Спорът за крайното класиране на отборното състезание по фигурно пързаляне на Зимните олимпийски игри през 2022 г. продължава, като Канада и Русия завеждат дела в Спортния арбитражен съд (CAS).

В понеделник CAS обяви, че са подадени множество жалби в отговор на начина, по който Международният съюз по кънки (ISU) промени резултатите от отборното състезание в Пекин, след като премахна резултатите на Камила Валиева, член на Руския олимпийски комитет ( ROC), на когото е връчена забрана за употреба на наркотици миналия месец.

Канадците апелират да се изкачат от четвъртото място до бронза, докато руснаците твърдят, че техният ROC отбор трябва да бъде върнат обратно на позиция за златен медал, след като падна до бронз.

Първоначално, когато олимпийското събитие се проведе през 2022 г., ROC спечели злато в събитието, като САЩ спечелиха сребро, а Япония спечели бронз.

Никой от спортистите обаче не получи медалите си в Пекин, след като стана ясно, че 15-годишната тогава Валиева е дала положителна проба за триметазидин, сърдечно лекарство, което може да увеличи издръжливостта.

Положителният резултат от теста идва от проба, събрана по време на руските национални първенства, които се проведоха преди Зимните олимпийски игри.

Почти две години по-късно, на 29 януари, CAS обяви, че Валиева е забранена да се състезава за четири години за нарушение на антидопинговите правила, като началната дата е със задна дата до 25 декември 2021 г.

На следващия ден, на 30 януари, ISU обяви пренареждането на отборите в събитието след дисквалификацията на Валиева, като САЩ, Япония и ROC печелят олимпийските медали в събитието, в този ред – премахване на ROC от злато на бронз. Канада остана на четвърто място, на една точка зад ROC.

Канада оспорва метода, използван от ISU за прекласиране на отборите, заявявайки, че сега трябва да е пред ROC, докато ISU оттогава каза, че правилата са приложени правилно.

CAS обяви в понеделник, че арбитражните процедури след обжалванията на Русия и Канада току-що са започнали, като добави, че няма индикация кога може да се проведе потенциално изслушване.

Източник: cnn.com