Катар се изкачи до фазата на елиминациите с перфектен рекорд
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-01-22 | 00:56:03

Домакините на Азиатската купа на AFC Катар завършиха груповата си фаза със стил в понеделник със зрелищно воле от Хасан Ал-Хайдос за победата с 1-0 над Китай, която е на прага на елиминация от турнира.

Безизходицата на Международния стадион Халифа беше преодоляна в средата на второто полувреме с незабравим удар. Ъгълът на Акрам Афиф веднага бе посрещнат извън наказателното поле от Ал-Хайдос, който уверено стреля от воле в горния ъгъл. И двамата играчи току-що бяха представени като резерви.

Катар, който вече си беше осигурил място във фазата на елиминациите, оглави група А с девет точки и продължи напред с Таджикистан, който победи последния Ливан с 2-1 и зае второ място с четири точки.

Китай завърши само с две точки и не успя да отбележи нито един от трите си мача. Те никога не са печелили Купата на Азия и сега трябва да чакат други резултати, но имат само най-малките шансове да се прокарат в следващия кръг като един от четирите най-добре представящи се отбора на трето място в шестте групи.

Катар може да е загубил и трите мача на собствена земя на Световното първенство през 2022 г., но беше перфектен на Купата на Азия, като се класира за осминафиналите, като спечели и трите мача без да допусне гол.

Вече сигурен за първото място в мача, защитаващият шампиона Катар направи девет промени от предишния мач, предавайки инициативата на Китай, който създаде по-добри положения през първото полувреме.

Уей Шихао имаше три възможности да отбележи първия гол на своя отбор. Само след седем минути той направи крак встрани от наказателното поле, а по-късно неговият нисък удар от близко разстояние бе спасен от Саад Ал Шийб от Катар.

Уей се приближи отново точно преди почивката с удар с глава, който пречисти гредата.

След превъзходния гол на Ал-Хайдос в 66-ата, Китай имаше топката в мрежата три минути оставащи, но ударът на Джианг Шенлонг беше изключен, тъй като топката беше излязла от играта при натрупването.

В другия мач от групата Таджикистан се събра, за да победи Ливан и да премине към фазата на елиминациите за първи път.

„Написахме история днес и това е най-голямото нещо за народа на Таджикистан“, каза треньорът Петър Шегрт. „Беше трудно, но продължихме да се борим и се справихме.“

Ливан поведе в началото на второто полувреме с крив удар на Басел Джради, но бяха намалени до 10 играчи след 54 минути поради фаул на Касем Ел Зейн.

Таджикистан имаше два гола отсъдени поради засада, но накрая вкара 10 минути оставащи. Парвизджон Умарбаев вкара, а след това Нуриддин Хамрокулов отбеляза победен гол във втората минута на добавеното време на втората част.

Източник: aljazeera.com