Катар защити Купата на Азия на AFC с историческа победа срещу Йордания
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-02-10 | 22:03:33

Катар успешно защити короната си на Купата на Азия, след като победи Йордания с 3-1 в събота на стадион Лусаил, където Акрам Афиф реализира три дузпи, докато домакините спечелиха втората си континентална титла.

Йордания играеше в първия си финал за Купата на Азия и търсеше първия си голям трофей, но Катар надделя пред 86 492 фенове, включително владетеля на Катар Шейх Тамим бин Хамад Ал Тани и президента на ФИФА Джани Инфантино.

След като Афиф откри резултата в 22-ата минута с дузпа, атаката на Джордан натисна, но не успя да пробие до втората част, когато в 67-ата минута Язан Ал-Наймат отбеляза изравнителния гол.

Облекчението на Джордан беше краткотрайно; само няколко минути по-късно Афиф вкара втората си дузпа и в крайна сметка подпечата нещата за Катар, когато завърши своя хеттрик с трети гол от дузпа.

Афиф, който беше хвърлен във въздуха от съотборниците си след последния съдийски сигнал, също взе наградата за играч на мача и най-полезен играч на турнира.

„Вкарването на дузпи се дължи на доверието, което съотборниците ми имаха в мен. Не става дума за техника или избор на ъгъл, а за усещането да имам екипа си зад мен,” каза Афиф.

Междувременно треньорът на Йордания Хюсеин Амута каза: „Не бяхме концентрирани през първото полувреме и допуснахме грешки. Имаше лесни възможности за гол, но не успяхме. Моментът на двете дузпи [през второто полувреме] беше тежък.

„Но искам да поздравя играчите. Те спечелиха увереност и отвориха хоризонти за бъдещето. Може би можем да спечелим в бъдещи турнири.“

Алмоез Али от Катар в игра с Низар Ал-Рашдан от Йордания. [Ибрахим ал-Омари/Ройтерс]

Източник: aljazeera.com