Кай Хаверц отбеляза късен победител, докато Арсенал се бори срещу Брентфорд за върха
Breaking News | 2024-03-09 | 22:40:17

Кай Хаверц отбеляза късен победен гол срещу Брентфорд, за да изпрати Арсенал начело във Висшата лига и спести изчервяването на вратаря Арън Рамсдейл.

Тъй като съперниците за титлата Ливърпул и Манчестър Сити се изправят в неделя, всяка победа за Арсенал би била достатъчна, за да ги отведе до срещата на върха за първи път през 2024 г.

Изглеждаше, че са на път да пропусна, след като Рамсдейл подари гол на Йоане Уиса, за да отмени брилянтен удар с глава на Деклан Райс, само за Хавертц да реализира с четири оставащи минути, за да осигури победа с 2-1.

Микел Артета видя как неговият отбор помита всички дошли през последните седмици, но това беше още едно лице на Арсенал, изтощителна проява, която ще ги накара да останат лидери в лигата, ако Ливърпул и Сити си поделят плячката на Анфийлд.

Рамсдейл не е играл от реванша с Брентфорд през ноември, след като загуби битката за място номер едно в Арсенал от Дейвид Рая – който е под наем от пчелите и следователно не може да играе срещу своя клуб майка – и това може все пак е последният му мач за Артилеристите.

Иван Тоуни, свързван с Арсенал през януари, изчисти ъглов удар на Райс от линията в началото, но за разлика от последните мачове далеч от дома, Арсенал не направи всичко по своему в началните етапи.

Те обаче все пак щяха да преодолеят задънената улица, тъй като Бен Уайт пресече за Райс, за да се прибере у дома като завършен нападател във Висшата лига, докато се радва на най-добрия голов сезон в кариерата си с шест гола.

От този момент нататък Арсенал изглеждаше в контрол – това беше до дълбокото време на първото полувреме, когато Рамсдейл получи рутинен обратен пас от Габриел Магалаес, но се прехвърли в притежанието и, докато се опитваше да изчисти, беше затворен от Уиса.

Блокирането можеше да стигне навсякъде, но не и да влезе в мрежата на Рамсдейл, за да изравни отборите на почивката .

Брентфорд надуши кръв и след паузата Тоуни опита дръзко усилие с Рамсдейл извън линията му – но този път той спря добре, за да обърне удара, насочен към вратата.

Арсенал все още беше по-опасната страна и Габриел почти отбеляза с глава корнер на Букайо Сака само за Виталий Янелт да блокира в благодарните ръце на вратаря Марк Флекен.

Домакините ставаха все по-разочаровани от рефера Робърт Джоунс тъй като смятаха, че редица искове за неустойка са срещу тях, въпреки че Havertz имаше късмета да избяга от втора резервация, след като привидно се гмурна в кутията точно след часа.

Брентфорд продължаваше да заплашва, а Рамсдейл сега осигуряваше ариергардната защита, преобръщайки брилянтно удара на Нейтън Колинс с глава в края на второто полувреме.

Мачът започваше да се превръща в надпревара от край до край. когато Райс разтърси напречната греда с усилие на огъване извън наказателното поле, с нерви, които се прокрадват около стадиона на Емирейтс.

Арсенал обаче мъжествено се придържа към поставената задача и в крайна сметка намери път като Уайт веднъж отново даде центриране, като този път Хаверц отклони удар с глава покрай Флекен за четвъртия му гол в четири мача в лигата.