Кейтлин Кларк изпреварва Бритни Гринър за четвърто място в класацията за всички времена на NCAA с победа с 96-50
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-17 | 17:11:07

Кейтлин Кларк от Айова продължава да трупа постижения, като се премести на четвърто място в класацията за всички времена на NCAA Division I за женски баскетболни класации.

Управляващата консенсусна национална играчка на годината загуби 32 точки при победа с 96-50 срещу Wisconsin Badgers в сряда, като изпревари легендата на WNBA Бритни Гринър в книгите на рекордите.

Кларк вече има 3306 точки в кариерата си според доклада на Bleacher, което е по-малко от общо 3283 точки на Грийнър, които е отбелязала в университета Бейлър между 2009 и 2013 г.

Кейт Мартин също записа 16 точки и пет борби, докато Айова контролираше напълно мача, превъзхождайки Уисконсин във всяка четвърт и стреляйки 40,5% от дъгата. Те също бяха доминиращи в дефанзивния край, държейки Badgers до 31,5% стрелба от полето. Сера Уилямс бе водеща за Уисконсин с 19 точки.

„Бях наистина доволна от защитата ни в този мач“, каза старши треньорът на Айова Лиза Блудър след мача. „Форсирахме 28 обърквания в този мач. Седемнадесет отнети топки и ги задържахме до 20 точки през второто полувреме. Кейтлин става четвъртата сред голмайсторите за всички времена, Сид (Сидни Афолтър) просто работи здраво отново и отново, а Кейт Мартин просто продължава да играе като професионалист.“

Кларк също имаше седем борби, пет асистенции и четири откраднати топки, като същевременно направи шест тройки и всичките си 10 наказателни удара, като продължава да се утвърждава като един от най-добрите играчи в колежа.

През последната си година Кларк води нацията с 30,9 точки на мач, а рекордът на Келси Плъм за всички времена в женския баскетболен баскетбол от 3527 вече е осезаема цел.

Кларк е силно предположена да бъде избрана първа като цяло от Треската на Индиана, ако избере да се включи в драфта на WNBA 2024 г., въпреки че има оставаща година право на колеж поради ефекта от пандемията Covid-19 върху предишни сезони на NCAA.

Нейните изпълнения са признати за увеличаване на популярността на женския колежански баскетбол. Айова разпродаде всичките си сезонни билети за кампания 2023/24 през август.

„Просто ми е трудно да се замисля“, каза Кларк след мача, когато беше попитана за влиянието й върху спорта. „Просто се опитвам да остана в момента и да се наслаждавам на всяка секунда от него. Ние разбираме колко специално и страхотно е това – какво правим за играта и за щата Айова и наистина за хората в цялата страна.

„Това просто показва колко започва да се развива женската игра и колко хора започват да се влюбват в нея, особено в нашия отбор.“

Кларк и Айова ще се стремят да завършат сезона, като поискат едно нещо, което липсва в резюмето им: национален шампионат.

Hawkeyes бяха победени в миналогодишния мач за шампионата от Angel Reese и LSU Tigers, но сега имат 18-1 за настоящия сезон, тъй като се стремят да станат по-добри тази година.

Източник: cnn.com