Кейтлин Кларк от Айова счупи рекорда за всички времена в женския баскетбол на NCAA – и записа най-високото в кариерата си 49 за зареждане
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-16 | 12:42:56

Суперзвездата на Университета на Айова Кейтлин Кларк стана най-добрият голмайстор за всички времена в женския баскетбол на NCAA по грандиозен начин в четвъртък, пробивайки характерна дълбока тройка, за да счупи стария рекорд – през нощта, в която отбеляза и личен резултат от един мач 49 точки.

22-годишната Кларк надмина предишния рекорд на Келси Плъм от 3527 точки в кариерата си в първата четвърт от домакинската победа със 106-89 срещу Мичиган Уолвъринс, като за кратко постави надпреварата в пауза, докато съотборниците й се втурнаха да я прегръщат, а публиката аплодира бурно.

Нуждаейки се от осем точки, за да счупи рекорда на Плъм за мача в четвъртък, тя постигна постижението след малко повече от две минути, отбелязвайки първите три кофи за отбора си, включително запомнящия се рекордьор: дълга тройка от близо до логото на централния корт при бързо прекъсване .

Кларк завърши четвъртък с 3569 точки в кариерата си и може да постави рекорд за всички времена в историята на баскетбола на NCAA за мъже и жени преди края на сезона. Покойният Пийт Маравич, който игра в Луизиана Стейт три сезона от 1967 до 1970 г., държи този рекорд – 3667 точки.

Нейните 49 точки в четвъртък също бяха най-добрият резултат за един мач за нея в колежа и най-добрият резултат за един мач за която и да е баскетболистка от Университета на Айова.

След това съотборниците и треньорите на Кларк носеха тениски с нейното име и номер и държаха току-що раздадени копия на The Des Moines Register със снимка на усмихнат Кларк и заглавие „Ненадминат“.

Феновете на Carver-Hawkeye Arena скандираха „Още една година!“ – намигване към опцията на играча от четвърта година да остане на колегиално ниво за пета година поради ефектите на пандемията от Covid-19 върху предишни сезони на NCAA. Предвижда се Кларк да бъде избрана първа като цяло от Индианската треска, ако влезе в драфта на WNBA през 2024 г.

„Благодаря на всички, които дойдоха тази вечер и подкрепяха нашия отбор през нощта и вечерта“, каза Кларк след мача, обръщайки се към публиката. „Това не би било възможно, ако не бяха тези момичета, които стоят точно тук.

„Моите треньори, моето семейство… позволете ми да бъда себе си всеки ден и просто съм късметлия, че мога да нося Iowa на гърдите си, а треньорът (Лиза) Блъдър ми позволява да бъда Кейтлин. Просто съм много благодарен, но имаме още много да печелим, така че да тръгваме.“

Блудър, старши треньорът на Айова, каза на тълпата, че е уместно Кларк да счупи рекорда за всички времена на NCAA за жени, като удари дълбока тройка – удар, с който е известна.

„И тогава, ако смятате да отидете, може също да продължите и да вземете 49 (точки)“, каза Блъдър. „Знам, че всички вие сте благодарни, че успяхте да я подкрепите и ние сме толкова благодарни, че имахме възможността да я тренираме. Тя е специална.

Двукратната шампионка на WNBA Плъм, която игра за Университета на Вашингтон от 2013 до 2017 г., вече поздрави Кларк в социалните мрежи преди няколко дни за надминаването на нейния рекорд, но по-късно добави, че го е направила твърде рано.