Коко Гауф достига първи полуфинал на Откритото първенство на Австралия с битка срещу Марта Костюк
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-23 | 11:40:21

Коко Гауф преодоля значителен дефицит в първия сет, за да достигне до първия си полуфинал на Откритото първенство на Австралия, побеждавайки Марта Костюк от Украйна със 7-6(8-6) 6-7(3-7) 6-2 във вторник.

Американската звезда вече спечели 12 последователни мача от Големия шлем след победата си на US Open миналата година. Това със сигурност беше най-големият й тест на турнира досега и първият път, в който тя губи сет в Мелбърн.

След като загуби с 1-5 в първия сет, Гауф се изправи пред сет точки при 5-2 и след това отново при 6-5 в тайбрека, но серия от непредизвикани грешки на Костюк даде на 19-годишната американка ранна победа предимство.

Двойката си разменяха брейкове през целия напрегнат втори сет и този път Костюк бе този, който триумфира в евентуалния тайбрек, за да наложи решаващ мач.

Гауф поведе с 5-0, но въпреки че изпусна сервис късно, видя мача, за да премине към третия полуфинал на сингъл от Големия шлем в кариерата си.

„Наистина съм горд от битката, която показах днес“, каза Гауф в интервюто си след мача. „Марта е труден съперник. Всеки път, когато играем, това е труден мач и да, наистина се борих и оставих всичко на корта днес.”

Гауф, четвъртата поставена на Откритото първенство на Австралия, вече има рекорд от 10-0 тази година и ще се изправи или срещу защитаващата титла Арина Сабаленка, или срещу победителката от 2021 Откритото първенство на Франция Барбора Крейчикова във финалната четворка.

При температури над 30 градуса по Целзий (86 градуса по Фаренхайт) в Мелбърн и двамата играчи трябваше да се борят с трудни условия по време на тричасовия и осемминутен мач.

Това беше първият четвъртфинал на Костюк от Големия шлем и тя надмина Гауф в броя на победителите – 39 на 17 – но допусна 56 непредизвикани грешки, включително 26 в първия сет.

Пропускът, който ще я преследва най-много дойде, когато тя получи сет точка в тайбрека на първия сет, само за да вкара форхенд в средата на корта в мрежата.

„Тук съм, за да израствам, да се уча, да бъда по-добър“, каза 21-годишният футболист пред репортери след мача. „Много съм горд от себе си. Днес спечелих за себе си и смятам, че това е най-важното. Това е само началото на сезона. Очаквам с нетърпение това, което предстои.“

Източник: cnn.com