ЛеБрон Джеймс става първият играч от НБА, който достига 40 000 точки
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-03-03 | 08:55:19

ЛеБрон Джеймс стана първият играч от НБА, който достига 40 000 точки в кариерата си, вкарвайки при попадение в домакинския мач на ЛА Лейкърс срещу Денвър Нъгетс.

Джеймс стана най-резултатният лидер в НБА за всички времена преди повече от година, когато изпревари бившата звезда на Лейкърс Карим Абдул-Джабар в домакински мач срещу Оклахома Сити Тъндър на 7 февруари 2022 г. Абдул-Джабар имаше 38 387 точки над 20 сезони.

Джеймс влезе в съботния мач със среден резултат от кариерата си от 27,1 точки на мач в 1474 състезания в 21 сезона в НБА.

Нуждаейки се от девет точки, за да достигне последното си постижение, роденият в Акрон, Охайо, имаше пет точки при стрелба 2-от-3 през първата четвърт.

Джеймс намали до коша за пауза, за да отвори втората четвърт, след което достигна границата от 40 000, когато премина покрай Майкъл Портър-младши от Нъгетс със завъртане, след което направи пауза с лява ръка с оставащо време 10:39 до втората четвърт .

Той нарече историческото усилие „горчиво-сладко“, тъй като дойде в губеща кауза. Джеймс завърши с 26 точки, но Лейкърс загубиха от Нъгетс със 124-114.

„Да бъдеш първият играч, направил нещо, е доста готино в тази лига, защото просто познаваш историята, знаеш благодатта, която е дошла през лигата“, каза Джеймс след мача.

„Но главното винаги е основното и това е победата. И мразех това да се случва при загуба, особено срещу отбор, който играе изключително добре.

„Играхме добър баскетбол, но не успяхме да го завършим, толкова горчиво, но въпреки това се наслаждавах на всеки момент, докато бях на пода.“

Джеймс е четирикратен шампион на НБА и четирикратен най-полезен играч на НБА, както и най-възрастният активен играч в лигата, сега в своята 21-ва кампания.

39-годишният футболист напоследък отбеляза скок в резултата със средно 30,8 точки в предишните си четири мача. Джеймс влезе в играта със средно 25,3 точки на мач този сезон със 7,1 борби и 7,9 асистенции.

Той отбеляза първите точки в кариерата си като член на Кливланд Кавалиърс на 29 октомври 2003 г. срещу Сакраменто Кингс. Той достигна 10 000 точки през февруари 2008 г. и достигна 20 000 точки през януари 2013 г. Джеймс направи своята 30 000-та точка през януари 2018 г.

„Радвам се за него. Беше страхотно постижение“, каза треньорът на Лейкърс Дарвин Хам. „Иска ми се да спечелим победата, за да завършим. Но шапката ми сваля пред него. Невероятно, невероятно движение, което продължава и до днес.“

Публиката аплодира Джеймс по време на таймаут и топката, която Джеймс използва за крайъгълен камък, беше премахната от играта.

Източник: aljazeera.com