Leinster закъсня, за да победи съперниците Connacht и да отиде начело на URC
Breaking News | 2023-12-02 | 00:26:03

Последният опит на Ciaran Frawley видя Leinster да измъкне победа в дербито с 24-22 от челюстите на поражението и сложи край на почти едногодишната серия без загуба на Connacht на спортната площадка.

Новопристигналият старши треньор Жак Нинабер наблюдаваше как Лейнстър изгуби преднината си от 19-8, въпреки удара на опитна пейка.

Реализирани опити от капитана. Caolin Blade и Diarmuid Kilgallen бяха на крачка от Connacht за първата им домакинска победа над техните провинциални съперници от седем срещи.

Но Leinster спечели победа с бонус точки при смъртта чрез опита на Frawley и се премести на върха на таблицата на Обединеното първенство по ръгби.

Без покритие на задната линия с шест-две пейки, ранното напускане на крайния защитник Тиернан О'Халоран поради контузия означаваше, че Конахт трябваше да се промени – но те отговориха с брилянтен опит в осмата минута.

Завърналият се Мак Хансен комбинира с Байрън Ралстън, преди заместникът Дейвид Хоукшоу да бъде захранен, за да завърши в ъгъла. JJ Hanrahan направи трудното преобразуване.

След като загуби три ранни мача, Leinster имаше продължителен период на натиск след петметрова схватка. Connacht ги удържа въпреки грешката на Cathal Forde да направи контакт с глава с Charlie Ngatai.

Дузпа на Hanrahan направи 8-0 в 22-ата минута, възнаграждавайки схватката на Connacht и лошия Leinster с 14 души промени, продължи да прави грешки при боравене.

Но с наближаването на интервала дузпата на Connacht беше отменена за Shamus Hurley-Langton, който дръпна шапката на Ryan Baird. Нгатай се прехвърли от хитър бърз ход, за да може Хари Бърн да реализира.

В началото на второто полувреме Лейнстър обърна таблицата в състава на Конахт. Втората редица Джейсън Дженкинс използва инерцията, за да се зарови за реализиран опит, след като репортерът на Конахт Питър Дули получи жълт картон за засада.

Ленстър вече беше на върха и въпреки че Джеймс Кълхейн беше задържан, Роб Ръсел избута удар на Ngatai и благоприятен отскок позволиха на Ronan Kelleher да центрира в десния ъгъл.

Точно когато Connacht изглеждаше затруднен, заменените Paul Boyle и Forde отключиха защитата в халфовата линия и Blade имаше скоростта да завърши извън Leinster 22.

Ханрахан преобразува и също така добави екстрите към петия резултат на Килгален за сезона, който видя Хансен да пробие по средата, преди да отприщи колегата си крило за линията.

И двата отбора имаха проблеми със стандартите при нервен финал. Изкривената линия на Конахт позволи на хората на Лео Кълън внезапно да нахлуят напред и Фроули хладнокръвно влезе в Хансен и Форд, за да остави публиката на домакините зашеметена.