Лука Дончич вкарва рекордните за Маверикс 73 точки, изравнява четвъртото място в историята на НБА
Снимка: nypost.com
New York Post | 2024-01-27 | 06:22:34

Помните ли, когато Лука Дончич каза, че е по-лесно да се вкара в НБА, отколкото в Европа?

Той доказа, че може да е прав отново в петък вечер, доказвайки, че почти не може да бъде спрян.

Звездата на Маверикс избухна с рекордните за франчайза 73 точки при победа със 148-143 над Хоукс само дни след като Джоел Ембийд вкара 70 за 76ers, а Карл-Антъни Таунс загуби 62 за Тимбъруулвс в понеделник.

Общата сума на Дончич беше най-много точки, които някой е отбелязвал в мач от НБА след мача с 81 точки на покойния Коби Брайънт на 22 януари 2006 г.

Дончич и неговите 73 направиха почти половината от точките на Маверикс при победа с пет точки.

Той също взе 10 борби, превръщайки се в едва петия играч в историята на НБА със 70 точки и поне 10 борда в една и съща игра.

Дончич, който беше обявен за титуляр в Мача на звездите за Западната конференция в четвъртък, събра едва 15-ия мач със 70 точки в историята на НБА.

Той е едва 10-ият играч, който някога е достигал крайъгълния камък.

„Тъкмо отивах, разбираш ли?“ каза Дончич след мача. „Какво ми дава защитата. През второто полувреме те ме удвояваха през цялото време, така че се опитах да направя някои отигравания.

В един момент от усилието дори феновете на Хоукс в Стейт Фарм Арена започнаха да застават зад Дончич и можеха да се чуят скандирания „MVP“, докато той излизаше, което той призна след мача.

„Чух и някои MVP [скандирания]“, каза той, когато го попитаха дали чува тълпата. „Беше красиво.“

„Невероятно представяне“, каза треньорът на Mavericks Джейсън Кид след мача.

Откакто беше избран под номер 3 като цяло в Драфта на НБА през 2018 г., Дончич бе избиран за Мач на звездите пет последователни пъти и беше първи отбор на НБА във всеки от предходните четири сезона.

Дончич влезе в състезанието със средно 33,6 точки, 9,3 асистенции и 8,5 борби на състезание, докато стреля 48,2 процента от игра и най-добрият в кариерата си 37,3 процента от 3 точки.

Дончич и Маверикс сега са 25-20 и седят на осмо място в Западната конференция, но се доближават до топ пет място в тясното класиране.

Гардът на Финикс Сънс Девин Букър също имаше чудовищна вечер в петък, отбелязвайки 62 точки срещу Пейсърс при загуба със 133-131.

Източник: nypost.com