Льоклер сложи край на проклятието в Монако с мечтана домакинска победа във F1
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-05-26 | 18:55:33

Шарл Льоклер на Ferrari спечели Гран При на Монако, за да стане първият домашен победител в демонстративното състезание на Формула 1, откакто Луи Широн се състезава по улиците на града през 1931 г.

Вълнуващата победа в неделя беше първият път, когато 26-годишният състезател се изкачи на подиума в Монако от шест опита и дойде след два старта от полпозишън в състезание, спряно, когато сблъсъци в първата обиколка отнеха една пета от полето.

Оскар Пиастри от McLaren завърши втори, на 7,1 секунди по-назад, а трети е Карлос Сайнц младши от Ferrari.

Лидерът в шампионата на Ред Бул и победител в Монако за 2023 г. Макс Верстапен стартира и завърши шести, което е едва третият път в осем състезания този сезон, когато трикратният световен шампион е победен.

Триумфът на Льоклер в Монако слага край на годините на разочарование от домашното му състезание, като отнема перлата в календара на Формула 1 от пол при третия си опит.

Разплакан Льоклер каза: „Никакви думи не могат да обяснят това. Това означава много, това е състезанието, което ме накара да мечтая да стана пилот от F1.“

Източник: aljazeera.com