Люк Литлър, 16, достига до финала на Световното първенство по дартс след победа над Роб Крос
The Mirror | 2024-01-02 | 00:13:35

Тийнейджърската сензация Люк Литлър е във финала на Световното първенство по дартс след превъзходна победа над бившия шампион Роб Крос.

Литлър 16-годишният вече беше изпратил Реймънд ван Барневелд на Ally Pally, но победителят от 2018 г. Cross беше най-трудният му тест до момента. Но The Nuke показа още едно превъзходно представяне, като си осигури място във финала в сряда вечерта след победа с 6-2.

Това означава, че тийнейджърът е най-младият плащащ, достигал до финала, и той взе своята награда печалби от турнира до £200 000. Литлър сега е фаворитът да стигне докрай, след като започна с аутсайдер 66/1 само преди седмици.

Литлър се озова в извънземна територия, тъй като загуби първия сет за първи път в турнира но въпреки силния старт, Крос не можа да направи малко, за да спре вълната, която залива дартс.

„Просто се надявах да спечеля играта си от първия рунд и ето ме сега на финала. Това е лудост. Току-що се установих на този етап. Наистина ми трябват няколко крака, за да се установя в игра, но след като намерих този ритъм, готов съм," каза Литлър след мача.

"Знаех, че след първия сет има дълъг път. Ще продължа да правя това, което съм правил, в сутринта отивам за моя омлет с шунка и сирене и след това моята пица и след това се хващам на дъската. Това съм правил през целия път, така че няма да се променя."

2018 шампион Cross дори имаше хвърляне и за втория, но тийнейджърът възвърна самообладанието си и отвърна, за да вземе следващите два лега и да изравни резултатите. След това Nuke имаше импулса и започна да поема контрола над мача, излизайки напред за първи път при 2-1.

Четвъртият също стигна до жицата, преди Литлър да се задържи, след като Крос просто пропусна финал с девет стрелички. Тогава световният шампион за младежи беше само на една стреличка от покачване с 4-1, но пусна опонента си обратно, след като пропусна двойни върхове.

Това се оказа само кратка почивка за Крос, докато Литлър натрупваше натиск . Тийнейджърът продължи забележителната серия от спечелване на поне два лега във всеки сет, преди да се регистрира, за да поведе с 4-2.

Крос се пребори със смъртта в четвъртфинала срещу Крис Доби, но не показа никакви признаци да повтори трика този път, тъй като Литлър се оказа на един сет от мечтания финал.

И Литлър беше изпълнен със серенада от публиката на Ally Pally, докато доставяше още невероятни стрелички в осмия сет, проверявайки 80, за да завърши знаменита победа.

Победата означава, че Литлър официално е в топ 32 на Ордена за заслуги на PDC и увеличава шансовете си да стигне до Висшата лига, независимо от резултата от финала в сряда.

„Щастлив съм, че съм в топ 32 и сега се надявам, че мога да стигна още по-високо. Трябва да остана фокусиран по време на играта, независимо колко дълго продължава", добави той.

"Научих това в Andrew Kelvin игра, увеличих с 2-0 и дадох на воля всичките си емоции, върнах се след почивката и загубих сета с 3-0. Отсега нататък знам, че трябва да се съвзема. Хвърлих добре и отново преминах над линията. "