Макс Верстапен отказа на Люис Хамилтън победа в спринта в Китай
Breaking News | 2024-04-20 | 11:09:34

Макс Верстапен отказа на Люис Хамилтън първа победа в спринта в кариерата си, след като изпревари съперника си и спечели в Китай в събота.

Хамилтън стартира втори, и върна годините назад на Международната писта в Шанхай, като победи Ландо Норис, който седи на първа позиция, и пое контрола над 19-те обиколки до карирания флаг.

Но Верстапен, който стартира четвърти, завърши Мечтата на Хамилтън да влезе отново в заграждението на победителя за първи път от 867 дни, когато избухна покрай пилота на Мерцедес в деветата обиколка.

Верстапен пресече линията на 13 секунди пред Хамилтън, а Серхио Перес остана трети.

Хамилтън се присъедини към Норис, за да формира изцяло британската първа линия в нещо като обърната наопаки решетка след вчерашната проливна квалификация.

Седемкратният световен шампион се отдалечи по-бързо от целите си от Норис и когато влязоха в първия завой, той беше с малка преднина пред своя сънародник.

Хамилтън прегърна вътрешната линия на дълъг, десен първи завой, като Норис отчаяно се опитваше да остане поне на ниво.

Но извън състезателната линия Норис се бореше за сцепление и той се плъзна от пистата, падайки обратно надолу до седмо място.

Хамилтън, който претърпя най-лошия старт на сезон в неговата неуспешно работеща машина на Мерцедес, отново беше начело в състезание от Формула 1, като Фернандо Алонсо беше изостанал, а Верстапен беше принуден за да отблъсне Карлос Сайнц.

„Защо батерията ми е изтощена“, извика Верстапен, докато се мъчеше да направи впечатление на Алонсо напред.

За момент изглеждаше, че Хамилтън може да бъде в позиция да вземе победата – първата му във Формула 1 след Гран при на Саудитска Арабия на 5 декември 2021 г., само за Верстапен да отключи сензационно скоростта на своята всепобеждаваща машина Red Bull.

В седмата обиколка Верстапен задмина Алонсо в предпоследния завой и след това се зае да намали разликата от 1,8 секунди спрямо Хамилтън.

Пилотът на Мерцедес веднага се обади по радиото. „Това нещо няма да завърти в завоите с ниска скорост“, оплака се той, като Верстапен взе секунда от преднината си само за една обиколка.

В началото на деветата обиколка Верстапен пълзеше цялата над задната страна на огледалата на Хамилтън в сцени, напомнящи на тяхната шампионска битка за вековете през 2021 г.

Състезателният инженер на Хамилтън Питър Бонингтън се включи по интеркома, за да каже на Хамилтън, че Верстапен изостава.

“Остави ме, човече”, сопна се Хамилтън. „Мога да го видя.“

Верстапен се премести в тегленето на Хамилтън на 210mph драг до предпоследния завой, преди да се отбие вдясно от Мерцедес и изстреля своя Ред Бул отвътре.

Хамилтън не успя да си позволи каквато и да е съпротива и Верстапен направи хода си. След това той демонстрира скоростта на своя Red Bull, като създаде преднина от две секунди само за една обиколка.

По-назад, Алонсо, който беше на 43 години това лято, похвално поддържаше група от по-бързи автомобили зад себе си.

p>

Но неговата съпротива приключи в една очарователна 16-та обиколка, в която той се изправи с Ферарито на Сайнц.

Алонсо и Сайнц дори удариха колела в седмия завой, като Перес успя да промъкнете се пред дуелиращия се дует. Шарл Льоклер също го последва, тъй като Алонсо загуби три места в една обиколка, преди да се гмурне в бокса с пробиване на предната дясна част. По-късно той оттегли колата.

След това Сайнц изглежда принуди съотборника си Льоклер да излезе от пътя, докато се бореха за четвърта позиция в заключителните етапи.

„Какво, по дяволите ”, извика Льоклер, който успя да изпревари своя съотборник няколко завоя по-късно, за да завърши четвърти. Сайнц пресече линията пети, а Норис шести.

Говорейки след състезанието, Хамилтън каза, че е доволен от резултата.

„Това е най-добрият резултат, който съм имал от дълго време време, така че съм супер щастлив“, каза той.

„Това е огромна стъпка и огромно подобрение. Дъждът помогна вчера. Състезанието беше трудно и ако започнах по-назад, щях да имам затруднения да постигна напредък.“