Макс Верстапен се завърна с доминираща победа във Формула 1 в Гран при на Япония
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-04-07 | 10:23:04

Световният шампион Макс Верстапен се върна към победите с трета поредна победа от първа позиция в Гран при на Япония във Формула 1, водейки съотборника си Серхио Перес линията за финал на Red Bull едно-две на пистата Suzuka.

Холандецът претърпя първото си оттегляне от 2022 г. в Мелбърн за последно, за да прекъсне поредица от девет победи, но нямаше механични проблеми в неделя, тъй като спечели три победи от четири състезания този сезон.

„Това беше много прекрасно състезание, колата просто ставаше все по-добра и по-добра“, каза холандецът по радиото на отбора.

Карлос Сайнц, победителят в Австралия преди две седмици, караше по-нови гуми в последните етапи на състезанието, за да изпревари съотборника си във Ферари Шарл Льоклер от финалното място на подиума на трето място.

„Беше трудно там“, каза Сайнц.

Ландо Норис от Макларън завърши пети, а двойката Джордж Ръсел и Луис Хамилтън с Мерцедес останаха на седмо и девето място.

Уилямс на Алекс Албон и RB на Даниел Рикиардо се блъснаха един в друг в първата обиколка, задействайки червен флаг и 30-минутно забавяне, докато отломките бяха разчистени и една бариера поправена. И двамата шофьори излязоха невредими.

Юки Цунода от RB завърши 10-ти, осигурявайки точки в домашното си Гран При за първи път за радост на публиката.

Вече Верстапен води в класирането на шампионата на F1 със 77 точки. Съотборникът му Серхио Перес е следващият най-добър с 64.

Ред Бул води в класирането на конструкторите със 141 точки пред Ферари (120) и Макларън (69).

Източник: aljazeera.com