Манчестър Сити 3-1 Манчестър Юнайтед: Фил Фодън и Ерлинг Халанд постигнаха удари, за да спечелят и трите точки за отбора на Пеп Гуардиола в дербито на Манчестър... след като Маркъс Рашфорд откри резултата със зашеметяващ удар от 25 ярда на Етихад
Daily Mail | 2024-03-03 | 20:00:26

Разбира се, Юнайтед беше накарал Сити да работи за него. Те накараха Сити и техните фенове да се изпотят. Те ги накараха да се тревожат дали ще намалят отново разликата в титлата с Ливърпул след последната победа на Ливърпул над Нотингам Форест в събота. Но в крайна сметка не успя да прикрие пропастта в класа между тези отбори.

И така Сити продължава. И още и още. И битката за титлата придобива познато усещане. Победа на Ливърпул. Тогава Сити печели. Победа на Ливърпул, след това победа на Сити. Добавете Арсенал за добра мярка и този път. Още никой не мига. Никой не фолдва.

Фил Фодън (вляво) отбеляза два гола, за да завърши драматичен обрат по време на дербито на Манчестър в неделя следобед

Англия международен оцел на два пъти през второто полувреме, за да спечели победата на Ман Сити с 3-1 над съперника Юнайтед

Ерлинг Халанд (вляво) вкара късен трети гол за шампиони - които продължиха стремежа си към титлата 2023-24 с нова победа

Юнайтед бяха повели в началото на равенството, но видяха и трите точки грабнати, след като допуснаха три през второто полувреме

Мениджърът на Манчестър Сити Пеп Гуардиола размахва юмруци, докато отборът му изостава с една точка от лидера в лигата Ливърпул

Вашият браузър не поддържа iframes.

Изглеждаше, че Ливърпул ще загуби точки в събота, но те свършиха работата. И когато Маркъс Рашфорд вкара мълния на Етихад и Хааланд пропусна седнал в удара на полувремето, разбира се, някои фенове на Сити се разтревожиха и се чудеха дали може би Ливърпул ще завърши този ден с четири точки разлика.

Но Сити е твърде добър за това. И Юнайтед и не достатъчно добър. И в крайна сметка отборът на Ерик тен Хаг не разполагаше с достатъчно качество, за да удържи мародерския, великолепен Фил Фодън, който вкара два брилянтни гола, за да завърши с хеттрика, който грабна срещу Юнайтед тук миналия сезон.

Сити вече е само на точка зад Ливърпул. И те са с 18 точки пред Юнайтед. Колкото и да се опитват, назначават когото могат за мениджър, Юнайтед просто не изглежда в състояние да запълни тази разлика в качеството спрямо шумните си съседи. Усеща се все повече и повече, че времето изтича за Тен Хаг като шеф на Юнайтед сега, когато Джим Ратклиф ръководи шоуто. Напредъкът е в застой.

Измина почти десетилетие, откакто Юнайтед загуби мач от Висшата лига, когато спечели на полувремето, но сега те имат друга статистика срещу името си. Сити вече спечели шест от последните седем мача между двата отбора. По всеки неутрален показател Манчестър е техен.

Юнайтед започнаха мача с пламенна реч на Тен Хаг, която кънтеше в ушите им. Играчите, каза мениджърът, трябваше да покажат „страст, желание, решителност и сплашване“. Вълнуващи думи, но след две минути Фернандес беше в позната поза, прегърбен от болка, докато Сити обсаждаше вратата на Юнайтед.

И тогава Фернандес показа своята смелост. Андре Онана насочи дълга топка напред и Фернандеш удържа Рубен Диас, докато тя отскочи и я овладя. Фернандес вдигна топката и я върна на пътя на Рашфорд.

Рашфорд беше с ниско самочувствие този сезон. Той беше заклеймен от феновете на Юнайтед заради предполагаемата липса на усилия и ангажираност. Дори едно лично есе от негово име в Players' Tribune миналата седмица, в което той повтори отдадеността си, беше посрещнато със скептицизъм от много фенове на Юнайтед.

Може би част от това минаваше през ума на Рашфорд, когато топката дойде при него. Той уцели за първи път и го насочи към вратата от 25 ярда. Тя прелетя като стрела, удряйки Едерсън, докато той извиваше гръб, за да се опита да я достигне, и се блъсна от долната страна на напречната греда и в мрежата пред секциите, където стояха феновете на гостите.

Рашфорд имаше бегъл шанс да удвои резултата си няколко минути по-късно, когато нахлу през вратата от почти половината път. Той обаче имаше Кайл Уокър в непосредствена близост и когато той се опита да кимне с топката напред, той я чукна настрани и загуби инерция и Уокър отстрани опасността.

Маркъс Рашорд (в средата) откри резултата за гостите, преди домакините да вкарат три гола през второто полувреме

Рашфорд намери вратата от 25 ярда в рамките на първите осем минути, за да зашемети публиката на Etihad

Сега беше шансът на Сити да избухне. Защитата на Юнайтед беше смутена, когато Онана достигна почти половината път, за да направи изчистване. Докато се възстановяваше, Сити прехвърли топката през високата линия на Юнайтед и Фил Фодън премина през вратата. Фодън напредна към Онана и отправи удар с десния крак към вратата, но Онана беше равностоен.

Играта попадна в предсказуем модел на доминиране на Сити и пробиване на Юнайтед. Но Юнайтед се раздели с цел и намерение. По средата на полувремето Рашфорд се натъкна на централно подаване от Скот Мактоминей и се опита да стреля от първия път, само за да пропусне топката изцяло. Подкрепата на домакините аплодираше възхитено.

Сити трябваше да изравни минута преди почивката. Родри направи перфектен пас през зоната към Фодън отдясно. Фодън кимна с перфектен инч с глава обратно през вратата към пътя на Хааланд, който не бе маркиран на шест ярда.

Изглежда Хааланд трябваше само да докосне топката, за да гол, но нападателят, който отбеляза пет гола срещу Лутън Таун в средата на седмицата, някак си вдигна докосването си над гредата. Земята стенеше невярващо. Родри не успя да прикрие раздразнението си и разби въздуха с юмруци от гняв. Хааланд изглеждаше ужасен. Гуардиола се отпусна на мястото си от ужас.

Юнайтед започна второто полувреме с рядък период на притежание на топката и Рашфорд отново бе изведен зад защитата на Сити . Той скочи върху Уокър, но Уокър го преследваше отблизо и докато го преследваше, Рашфорд се строполи на пода. Реферът Андрю Мадли махна с ръка играта да продължи. Ten Hag хвърли бутилката си с вода на пода в ярост.

Foden се отдалечи в знак на празнуване, след като намери задната част на мрежата за първи път в мача и изравни страната си

Халанд намери вратата в добавеното време, за да завърши победата за домакините след неистово второ полувреме

Няколко секунди по-късно гневът му нарасна. Сити премести топката нагоре по терена до границата на зоната на Юнайтед. Де Бройне подаде към Родри, Родри подаде към Фодън, който се изправи срещу Виктор Линдельоф. Foden дръпна наляво и излезе извън Lindelof, преди да отприщи неудържим надигащ се удар извън обсега на Onana. Това беше прост гол, позлатен с докосване на блясък.

Сити натисна за победителя, но оцеляха след уплаха в другия край 12 минути преди края, когато Алехандро Гарначо се затича към централна топка и Едерсон се втурна да го пресрещне. Едерсън се хвърли в единоборство с Гарначо и получи топката, въпреки че прати Гарначо да се преобърне в процеса. VAR провери инцидента и реши, че няма дузпа.

И след това последователността се повтори: противоречиво решение срещу Юнайтед, последвано от гол за Сити. И за Фодън. Отново натрупването се отличаваше с красивата си простота. Де Бройне пусна топката към Фодън, Фодън направи 1-2 с Хулиан Алварес, изведе топката напред и я прехвърли странично покрай Онана, който я докосна, но не можа да я удържи.

Победа се превърна в побой, когато Юнайтед даде на Хааланд третия. Хааланд сви рамене, благодарен, че успя да изтрие пропуска си от първото полувреме. Всичко, което остана да даде последния съдийски сигнал, Ten Hag да се ръкува с Pep Guardiola и да спринтира надолу по тунела.