Манчестър Сити плаща дузпа, докато Майкъл Олизе осигурява драматично равенство за Кристъл Палас
Breaking News | 2023-12-16 | 20:33:34

Манчестър Сити отново загуби точки, след като дузпата на Майкъл Олизе в добавеното време доведе до победа на шампионите във Висшата лига с 2-2 от Кристъл Палас на стадион Етихад.

Сити доминираше притежанието на топката и изглеждаше в пълен контрол, след като Джак Грийлиш ги изведе напред в 24-ата минута и Рико Луис добави завършващ резултат в 54-та минута.

Но Палас се пребори, за да намали изоставане чрез Жан-Филип Матета с малко под четвърт час от нормалното време до края, а Олизе впоследствие реализира от място в петата минута на добавеното време, за да осигури точка за гостите.

Това е петият път в шест мача в лигата, в който хората на Пеп Гуардиола губят точки, след като също завършиха наравно с Челси, Ливърпул и Тотнъм и загубиха от Астън Вила преди миналата неделя Победа с 2-1 срещу Лутън.

В последния им мач преди да заминат за Саудитска Арабия за Световното клубно първенство, резултатът ги оставя четвърти в таблицата, на три точки зад лидера Ливърпул, който приема Манчестър Юнайтед в неделя.

Това беше значителен тласък за 15-ия Палас на Рой Ходжсън, след като поражението с 2-1 от Ливърпул миналата седмица му донесе шест загуби в осем мача.

Като Сити – отново без контузения Ерлинг Хааланд – ръководи началните етапи на състезанието, дебютантът в Двореца Дийн Хендерсън се справи добре, за да обърне удар с глава на Хулиан Алварес в петата минута назад, Рубен Диас току-що пропусна горния ъгъл с усилие на въртене и Родри отбеляза два опита , последното чрез отклонение, извън целта.

Пробивът дойде след това, когато Фил Фодън нахрани Грийлиш и той изпревари Хендерсън за своя трети гол в толкова мачове в лигата – усилието остана след продължителна проверка на VAR за засада.

След като Хендерсън отказа Йоско Гвардиол и видя Нейтън Аке с глава, Палас – вече със значителен списък от играчи, които не са на разположение – бяха принуден да направи смяна, след като капитанът Джоел Уорд излезе, заменен от 18-годишния Дейвид Озо.

Гвиардиол отново опита късмета си, пробивайки страничната мрежа чрез тъч на Хендерсън, а Фодън изби удар встрани.

След като се бореше дори да овладее топката, Палас внезапно организира атака в края на полувремето, при което Едерсън се втурна и предизвика Матета точно пред наказателното поле на Сити. Вратарят получи жълт картон и Олисе изви последвалия пряк свободен удар към покрива на мрежата.

Сити отново имаше топката в мрежата седем минути след второто полувреме, когато пряк свободен удар на Алварес отляво влезе в топката на далечната греда, но флагът се вдигна в засада срещу Родри и усилието беше отменено.

След миг обаче домакините направиха своя втори, след като пасът на Грийлиш рикошира в Родри и топката падна в Луис за завършване отблизо, първият гол на 19-годишния футболист във Висшата лига беше потвърден след преглед на VAR.

С Хендерсън впоследствие направи страхотно спасяване, за да предотврати удара на Бернардо Силва, Сити изглеждаше, че се бори, но Палас върна гол в 76-ата минута, когато дълга топка намери Джефри Шлуп и той изпрати топката към Матета, който я вкара.

Това доведе до напрегнат финал и дълбоко в добавеното време страховете на феновете на Сити се оправдаха, тъй като Фодън хвана Матета в наказателното поле, реферът Пол Тиърни посочи точката и Олизе спокойно прати топката покрай Едерсон, за да гарантира точките бяха споделени.