Манчестър Сити си осигури победа срещу Евертън, докато защитаващият титлата си преследва съперници за титлата във Висшата лига
Снимка: cnn.com
CNN News | 2023-12-28 | 13:41:21

Дори за всепобеждаващия Манчестър Сити изкуството да побеждаваш може да се окаже неуловимо, загубено от седмици, тъй като той осигури само една победа в шест мача от Висшата лига, преди да завърши историческата си година, като спечели рекорден пети трофей на Световното клубно първенство през Саудитска Арабия в петък.

А защитаващият титлата на Висшата лига подкрепи това постижение с впечатляваща победа с 3-1 срещу Евертън в сряда, компенсирайки изоставането от един гол през второто полувреме.

Победа за завръщане, макар и срещу борещия се Евертън, бележи изявление за намерение от страна на Сити, тъй като той преследва съперниците си от четвъртото място в таблицата след скорошно заекване до защитата на титлата, в която допускането в края на мача за загуба на точки се превърна в познат модел.

„Това беше огромна победа за нас, след като се върнахме от Саудитска Арабия като световни шампиони“, каза след това мениджърът на Сити Пеп Гуардиола, според официалния уебсайт на клуба.

„Бяхме наистина доволни от това как реагирахме и това отново доказа колко специална е тази група играчи и манталитета, който имаме в костите си.“

Сити се радваше на по-добрия старт с възможности да поведе – две поредни спасявания на вратаря на Евертън Джордан Пикфорд отклониха топката встрани от гредата и попречиха на Хулиан Алварес да намери вратата, преди да отблъсне и опита на Джак Грийлиш.

Но Евертън беше този, който проля първи кръв, когато защитата на Сити се огъна и Родри отстъпи топката на Дуайт Макнийл, чието центриране обратно в наказателното поле намери Джак Харисън за откриващия гол.

Изоставайки с 1-0, Сити беше изправен пред перспективата да изостане с осем точки зад лидера в лигата Ливърпул, особено когато Харисън почти отбеляза втори гол малко след това, отказан само от акробатичното спасяване на Едерсън, което прехвърли топката над гредата.

Но Сити събра един от най-доминиращите отбори в историята на Висшата лига и показа своите качества за спечелване на титлата, идвайки отзад, за да вкара три гола през второто полувреме.

И, както подобава на отбор с толкова таланти като Сити, това беше зашеметяващ гол, който предизвика завръщането, извикан от нищото в 53-ата минута от Фил Фодън, чийто мощен удар извън наказателното поле премина покрай Пикфорд и в мрежата.

След като джаггернаутът на Сити е стартиран, той често се оказва неудържим и 10 минути по-късно дузпата на Алварес даде преднина на отбора на Гуардиола за първи път.

Тогава опортюнистичният гол на Бернардо Силва в 86-ата минута постави победата извън обсега на Евертън, след като Пикфорд не прецени погрешно, изчиствайки топката от опасност.

„Искаме да сме там. Знам, че не сме на първо място в лигата, много неща ще се случат“, добави Гуардиола. „Никога не съм виждал Висша лига, където във всеки мач отборите в долната и средната таблица могат да победят всеки. Ще има много изненади и важното е да присъстваме.

„Наистина сме доволни от победата, освен че допуснахме гол, след като играхме наистина добре. Но през второто полувреме увеличихме ритъма си, играхме срещу крилата и беше наистина много добре.”

Източник: cnn.com