Матюс отбелязва още един хеттрик, Leafs pound Ducks
Global News | 2024-02-18 | 04:49:21

ТОРОНТО – Остън Матюс отбеляза шестия си хеттрик за сезона — и втори в толкова мачове — за да му осигури водещи в НХЛ 48 гола като част от пет- точка вечер при гръмката победа на Торонто Мейпъл Лийфс с 9-2 над Анахайм Дъкс в събота.

Уилям Найландър добави гол и постави други два, за да постигне 500 точки в кариерата си за Торонто (29-16-8), докато Боби Макман с два гола и асистенция, Ник Робъртсън с гол и асистенция, Джейк Маккейб и Тайлър Бертуци осигуриха останалата част от атаката. Тимъти Лилегрен направи три асистенции. Мич Марнър, Макс Доми и Матю Найс добавиха по два.

Мартин Джоунс направи 19 спасявания за Лийфс, които изпревариха Тампа Бей за трето място в Атлантическата дивизия, след като Светкавицата бяха засрамени с 9-2 на домашния лед от Флорида Пантърс.

Торонто стана 15-ият отбор в историята на НХЛ, записал хеттрикове в три поредни мача, след като Макман направи първия в кариерата си във вторник, а Матюс го последва с три собствени гола в четвъртък.

Матюс също е 10-ият различен играч, регистрирал шест хеттрика за един сезон.

Райън Строум, с гол и асистенция, и Франк Ватрано отговори за тежко надиграния Анахайм (19- 33-2). Лукас Достал допусна четири гола с 18 удара през първия период, преди да бъде заменен от Джон Гибсън. Ветеранът пазач на мрежата завърши с девет спирания.

Защитникът на Торонто Морган Риели изтърпя третото състезание от наказанието си от пет мача за кръстосана проверка, докато капитанът Джон Таварес остана с това, което старши треньорът Шелдън Кийф описа като непълнолетен нараняване. Ветеранът в синята линия Марк Джордано също не беше в състава след смъртта на баща си в четвъртък.

Вземете последните национални новини. Изпраща се на вашия имейл, всеки ден.

На път да стане първият играч от НХЛ, постигнал 70 гола за сезон от 1992-93 г. насам, Матюс откри резултата при 3:41.

Торонто покачи с 2-0, когато Макман вкара шестия си гол мощна игра в 6:06, преди Маккейб да стреля с петия си покрай Достал, който спря 55 от 57-те изстрела, срещу които се изправи на 3 януари в загуба с 2-1 от Лийфс в Калифорния. След като Иля Самсонов получи свободна вечер, Джоунс нямаше какво да прави в другия край, докато Ватрано не го победи за 24-то си предимство при човек на Дъкс 59 секунди по-късно.

Но Лийфс възстановиха своите три гола водят в още една мощна игра, когато Ниландър погреба своята 28-а — и 500-та точка от редовния сезон — в 17:37.

Гибсън замени Достал след паузата, но Матюс отбеляза втория си гол за вечерта 50 секунди след началото на втория с още един човек предимство и Бертуци прекъсна суша от 19 голове в мача със седмия си, за да тласне Торонто до 4-за-4 в силовата игра при 2:51.

Матюс, който вкара гол за победителя в OT Достал миналия месец направи 13-ия хеттрик за всички времена и първата вечер с пет точки в кариерата си в 5:39 преди скандирания „M-V-P!” прозвуча около Scotiabank Arena.

Макман отбеляза втория си гол за вечерта и общо седмия в 17:58 за преднина от 8-1.

Строум отбеляза деветия си гол на Анахайм с 4: 24 остават в регламента, преди Робъртсън да погребе своя осми с оставащи 2:06 на часовника.

Съботата отбеляза първия мач срещу Торонто за защитника на Дъкс Радко Гудас, който подписа с Анахайм през лятото, след като помогна на Флорида отскочи на Leafs във втория кръг на плейофите миналата пролет.

Измъчващият играч на синини удари мрежата в заключителната среща на Panthers от серията OT в мач 5, преди да изкрещя в лицето на вратаря на Торонто Джоузеф Уол.

Гудас се би с Доми в първия, но изглежда отхвърли множество оферти да свали ръкавиците на изпълнителя на Лийфс Райън Рийвс.

ПОДКРЕПА НА БЕРТ

Бертуци влезе в събота с непокътната увереността на треньора си въпреки тази дълга голова суша.

„Все още чувствам наистина силно, че този човек ще бъде много важен играч за нас,“ каза Кийф за подписването на лятото със свободен агент. „Този ​​човек е безстрашен. Той е състезател. Колкото по-високи стават залозите, той ще се справи с положението.“

Maple Leafs: Посетете St. Louis Blues за понеделник матине.

Ducks: Посетете Buffalo Sabres в понеделник.

Този доклад от The Canadian Press е публикуван за първи път на 17 февруари 2024 г.