Матюс вкарва още два, Лийфс губи Пантърс
Global News | 2024-04-02 | 03:56:35

ТОРОНТО – Остън Матюс вкара своите водещи в НХЛ 61-ви и 62-ри гол за сезона, за да се придружи с асистенция, докато Торонто Мейпъл Лийфс поведе с 5-1, преди да продължи закъсняха да победят Флорида Пантърс с 6-4 в потенциален предварителен преглед на първия кръг на плейофите в понеделник.

Ник Робъртсън и Матю Найс също записаха гол и асистенция за Торонто (43-22-9), докато Тайлър Бертуци и Дейвид Кампф осигури останалата част от атаката.

Иля Самсонов направи 27 спасявания за Лифс, които бяха минус петима редовни играчи — включително звездното крило Мич Марнър (високо изкълчване на глезена) за 11-и пореден мач.

Владимир Тарасенко отбеляза гол и две асистенции за Флорида (47-23-5). Сам Райнхарт с 52-ия си гол за сезона, както и Сам Бенет и Брандън Монтур също отбелязаха. Сергей Бобровски допусна пет гола при 16 изстрела през два периода, преди да получи крошето. Антъни Столарц направи осем спасявания като облекчение.

Лийфс, които са трети в Атлантическата дивизия и щяха да играят с Флорида, ако плейофите започнаха в понеделник, имаха шанс да спечелят място след сезона за осмо поредно място година, но резултатите на други места не им се отразиха.

Пантерите междувременно можеха да изпреварят Бостън Бруинс за първи път в Атлантическия океан с победа.

Имейлът, от който се нуждаете за деня водещи новини от Канада и целия свят.

Торонто, който падна от Флорида в категорични пет мача във втория кръг на следсезона миналата пролет в похода на Пантерите към финала за Купа Стенли, откри резултата в 13:59 на първия период, когато Робъртсън отбеляза своя 12-и гол от кампанията при откъсване след обрат на синята линия на Лийфс.

Матюс, който стана едва деветият различен играч в историята на НХЛ, който два пъти отбеляза 60 гола за един сезон в съботния мач с 3-0 победа над Сейбърс в Бъфало, удвои преднината 33 секунди по-късно, когато T.J. Броуди обиколи мрежата на Флорида и намери снайпериста отпред за неговата 61-а.

Самсонов взе третия си шатаут от кампанията през уикенда и задържа Пантерите извън таблото по-късно в периода при пауър игра, когато той посегна назад, за да измъкне шайба от голлинията, след като получи част от началния удар на Бенет.

Флорида влезе в таблото 47 секунди след втората, когато опитът на Монтур през екран победи Самсонов за неговия седми, но Бертузи взе пас от Матюс в края на гънката на Бобровски 39 секунди по-късно, за да вкара своя 19-и.

След това Самсонов направи голямо спиране на Антон Лъндел, което вдигна публиката на Scotiabank Arena.

Кампф отбеляза седмия си гол за предимство от 4-1 в 8:32, след като изпълнителят на Лийфс Райън Рийвс спечели битка с шайби зад мрежата на Флорида.

Книс, който захрани пробивното подаване на Робъртсън при откриването на Торонто, добави своя 13-и след конфигурация на Понтус Холмберг за преднина от 5-1 през 40-те минути.

Тарасенко си върна един в 2:12 на третия, когато отбеляза 22-ри – и пети, откакто беше придобит от Отава Сенаторс преди крайния срок за търговия от миналия месец — при добро отклонение от слота.

Рейнхарт направи 5-3 с 8:02 до края на регламента със своите 52-и, докато Пантерите продължиха да настояват, преди Бенет да стигне до Флорида в рамките на едно с 1 :50, оставайки с деветия си.

Но Матюс вкара своя 62-ри гол на празна врата, за да го запечата след няколко нервни моменти.

РИЕЛИ НАГРАЖДАВА

Защитник на Лийфс Морган Риели (нараняване на горната част на тялото) взе участие в незадължителното сутрешно скейт и може да се присъедини отново към групата за тренировките във вторник.

Нападателят на Торонто Кале Ярнкрок (ръка) заедно със защитниците Джоел Едмъндсън (неразкрит) и Тимъти Лилегрен ( горната част на тялото) остават встрани.

СЕДАЛКА НА ПРЕДНИЯ РЕД

Рийвс не беше наоколо за първата кампания на Матюс с 60 гола през 2021-22 г. Голямото крило се наслаждава на пътуването през този сезон.

„Попивам го“, каза той в понеделник сутринта. „Забавно е да се гледа. Имал съм по-добри места от всеки друг.”

Флорида: Гостува на Монреал Канадиенс във вторник.

Торонто: Домакин на Tampa Bay Lightning на Сряда

Този доклад от The Canadian Press е публикуван за първи път на 1 април 2024 г.