Маями GP: Пилотът на Макларън Ландо Норис изпреварва Верстапен с първата победа във Формула 1 в кариерата
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-05-06 | 08:55:35

Ландо Норис с Макларън спечели първото състезание във Формула 1 в кариерата си с шокираща победа над световния шампион Макс Верстапен в Гран При на Маями.

Вдъхвайки живот на сезон във Формула 1, който рискуваше отново да се превърне в история за един човек, Норис, в своето 110-то състезание за Макларън, победи Верстапен с повече от седем секунди, а Шарл Льоклер от Ферари завърши трети.

Верстапен, който започна на първа позиция, спечели четири от първите пет състезания за сезона и води в класирането на световния шампионат.

Изглеждаше както обикновено с холандеца, който спечели предишните две състезания в Маями, водейки до 24-та обиколка, когато влезе в бокса и съотборникът на Норис в Макларън Оскар Пиастри поведе.

Самият австралиец Пиастри влезе в бокса четири обиколки по-късно, позволявайки на Норис да грабне водачеството и британският пилот никога не погледна назад.

Основно важно е, че Норис успя да излезе в бокс по време на кола за безопасност в 30-та обиколка, което му спечели ценно времево предимство, което той никога не изостави.

Колата за безопасност дойде, след като Кевин Магнусен отряза Логан Сарджънт, изпращайки американския пилот на Уилямс в стената и донасяйки жълт флаг.

Норис, който имаше 15 подиума преди първата си победа, се възползва напълно от колата за безопасност и с Верстапен, който се бореше да навакса, той осигури първата си победа.

Това беше първият път, когато Верстапен беше победен на пистата, когато завърши състезанието, откакто Карлос Сайнц от Ferrari спечели в Сингапур през септември миналата година.