Мечтата за титлата на Юрген Клоп умира, докато Евертън доминира над Ливърпул в дербито на Мърсисайд - 5 точки за разговор
Снимка: mirror.co.uk
The Mirror | 2024-04-24 | 23:12:35

За Юрген Клоп това вероятно е така.

На фона на разбиването на Арсенал с 5-0 над Челси във вторник вечерта, Ливърпул наистина се нуждаеше от победа в мърсисайдското дерби, за да запази надеждите си да донесе на шефа на Коп прощална титла. Вместо това те бяха победени от войнствения Евертън на Шон Дайш, който просто беше по-подходящ за битката.

Шумен Гудисън Парк застана зад страната си от самото начало и Карамелите отговориха. Хората на Dyche излязоха бързо от блоковете, не позволиха на гостите си да се успокоят и се заеха да вземат още три точки, за да ги отведат по-близо до безопасността без липса на цел.

Когато Джарад Брантуейт откри мрежата в 27-ата минута, това беше напълно заслужено. Видео асистент-реферът вече се беше намесил, за да отмени дузпа за домакините - правилно, поради засада - но Евертън не направи крачка назад, вместо това се удвои и продължи да натиска.

Ливърпул имаше своите моменти, силен завършек на първото полувреме, най-добрият им период от играта, като Джордан Пикфорд беше извикан в игра няколко пъти, правейки особено добра спирка, за да откаже Луис Диас.

Но те не се завърнаха от почивката на полувремето със същия интензитет и 13 минути след началото на второто полувреме, ударният ъглов удар на Дуайт Макнийл стигна до далечната греда, където Доминик Калвърт-Люин - в най-доброто си представяне на Евертън от известно време - скочи непокрит и прати удара си с глава в мрежата на Алисон.

Ливърпул хвърляше играчи напред и създаваше положения. Справиха се с много удари. Техният xG беше по-висок и те имаха повече тъчове в противниковото наказателно поле от своите домакини.

Но те не заслужаваха нищо повече от поражението, което претърпяха. Лицата на Анди Робъртсън и Трент Александър-Арнолд, заменени с малко повече от пет минути нормално време до края, разказаха историята, докато седнаха на пейката.

Тяхното състезание и надеждите на Клоп за последен вкус на среброто на Анфийлд на 19 май може просто да са изчезнали в дим.

1. Ранната битка

Просто казано, тя беше загубена от Ливърпул.

В първия половин час Евертън тичаше по-усилено, скачаше по-високо и печелеше 50-50s. И 40-60-те години. Дори 30-70-те години.

Докато Юрген Клоп ругаеше четвъртия съдия Саймън Хупър на тъчлинията, неговият противоположник можеше да бъде само възхитен от начина, по който неговата страна се наложи в този мач. Нямаше да позволят на Ливърпул да се отпусне и да диктува темпото. Те увеличиха топлината и Ливърпул се бореше да се справи с това. Те бяха наивни, слаби и като се има предвид количеството глупави фаулове, които направиха в собствената си половина, доста глупави.

Откриването на Branthwaite по-скоро обобщава всичко. Гостите не успяха да се справят с първата топка, бяха победени до втора и трета, изчистването на Конате беше паникьосано и докато простряният Алисон даваше всичко от себе си, той не успя да го спре да мине под него и да се извие над линията.

2. Г-н Калвърт-Люин, радвам се да ви видя отново

В друга вселена, в която той не е имал много проблеми с контузии и остава в най-добрия си вид за 2020-21 г., Евро 2024 ще види Доминик Калвърт-Люин като обратно към Хари Кейн.

Вместо това той има само 12 гола в последните си 63 участия във Висшата лига - през три сезона, които идват тази вечер - и не е близо. Но тази нощ може би той преоткри нещо малко.

Ранната агресия и физика на Евертън бяха олицетворени от техния №9. Той разтърси както Върджил Ван Дайк, така и Ибрахима Конате, като се държеше здраво и стоеше здраво, наслаждаваше се на физическата битка, печелеше фаулове и свободни удари, издигаше се на терена и изглеждаше толкова остър, колкото е изглеждал през годините си.

„Не бих стигнал толкова далеч, за да кажа, че са били бити“, заяви Гари Невил в коментар на Sky Sports. „Но те са разрошени. Тормозен.“

Това се промени през второто полувреме на: „Той побеждава централните халфи на Ливърпул. Той гори.“

Голът на Калвърт-Люин беше най-добрият му резултат в наказателното поле, извисяващ се удар с глава след страхотен скок на далечната греда.

Може би, наистина да се надяваме, след почти проклетите последни две години и половина, 27-годишният играч най-накрая започва да се доверява на своите тяло отново. Ако това наистина е така и започнем да виждаме този Калвърт-Люин отново по-редовно, това ще бъде огромно за Евертън до края на този сезон и след това.

3. Mo back, no bang

Клоп върна Мохамед Салах в атаката си, но египтянинът не беше в най-добра форма напоследък и това продължи и тук.

Клоп заяви след реванша в Бергамо, че „не е загрижен“ от скорошната форма на Салах. Това е въпреки само един гол от открита игра в последните му седем мача и редица мачове, в които той просто не приличаше съвсем на себе си.

Той имаше шансове тук и имаше повече удари в мача от всеки друг на терена. Твърде често обаче те бяха изтъркани или своенравни и той не можеше да произведе клиничния момент, който беше обичайна характеристика по време на рекордното му време на Анфийлд.

За него, може би повече от всеки друг, много разочароваща нощ.

4. Тайгъриш Гарнър

Бившият младеж на Манчестър Юнайтед стана все по-важен през последните седмици за Евертън и отново имаше добър мач тук.

Той използва добре топката, затваря опонентите със сила, вкарва крака си и печели битки и не е лош и с мъртва топка.

Твърде често през този сезон на Евертън липсваше баланс в халфовата линия, но Гарнър и Идриса Гуейе намериха приятно малко партньорство, което и двамата предпазват усърдно защитата, като същевременно имат способността да правят бързи контри.

Гарнър беше готов за битката срещу триото в полузащитата на Ливърпул и беше избраната звезда в тази зона.