Мохамед Салах е цел, докато Арсенал се завръща на върха след равенство с Ливърпул
Breaking News | 2023-12-23 | 22:08:50

Арсенал си върна първото място навреме за Коледа, но чакането им за победа на Анфийлд се простира в 12-та година след увлекателно равенство 1-1, което гарантира Ливърпул поддържаше темпото в надпреварата за титлата.

Ранният гол на Габриел беше отменен от изумителен удар на Мохамед Салах и въпреки че и двамата настояваха за победа, първите двама във Висшата лига заслужено си поделиха плячката.

Да бъдеш топ за 25 декември не е гаранция за бъдещо представяне. Въпреки това, както и двата клуба знаят добре, в последните шест случая отбор не успя да продължи напред и да вдигне трофея от тази позиция, той беше един от тях.

Завършва нивото. pic.twitter.com/vAGYch3VXK

— ФК Ливърпул (@LFC) 23 декември 2023 г.

Така че докато нищо не беше решено, то поне осигури някакво ранно празнично забавление и беше истинската антитеза на мача от миналия уикенд тук, когато Манчестър Юнайтед не показа намерение да атакува.

Арсенал беше напълно ангажиран и докато си тръгнаха със същата точка Юнайтед направи, то беше постигнато по много по-различен начин по време на изтощителните 90 минути висока преса и висока интензивност.

За домакините централният защитник Ибрахима Конате беше властен, Трент Александър-Арнолд визионер и Салах заплашителен, докато Арсенал имаше своя камък отзад в лицето на Уилям Салиба, с Деклан Райс, който покриваше много терен точно пред него.

На резервната скамейка Юрген Клоп се усмихна кисело, когато атмосферата се надигна точно преди началото на мача, точно както беше планирал с внимателно подбраните си коментари за апатията на феновете.

Но тази усмивка скоро беше изтрита от лицето му, когато Габриел отбеляза с глава пряк свободен удар на Мартин Одегаард в четвъртата минута.

Това беше перфектно изпълнена рутинна тренировка, за да се разкрие високата линия на Ливърпул; четиримата най-напреднали играчи се отдръпнаха точно преди техният капитан да нанесе центриране, което доведе до Коди Гакпо, който играеше централния защитник на артилеристите отстрани.

Гостите усетиха възможност и тяхната преса в средата на терена създаде три-на- три, които видяха как Габриел Исус стреля.

Но ревящ от публиката на Анфийлд, която все още имаше предупреждението на Клоп да кънти в ушите си, Ливърпул можеше да има дузпа, когато Одегаард показа долна лява ръка, за да спре Салах да мине покрай него, като единственото нещо, което вероятно го спаси в очите на VAR, беше загубата му на опора.

Изравнителният гол обаче не закъсня , с Александър-Арнолд, който на моменти падаше толкова дълбоко в хибридната си роля, че почти беше трети централен защитник, не е изненадващо архитектът.

От 20 ярда в собствената си половина неговият търсещ пас падна над главата на Александър Зинченко, което Салах очакваше, който след това беше победен лесно, тъй като египетският национал изпълни запазена марка, за да победи Давид Рая за скорост на близката му греда.

Ливърпул скоро имаше проблеми с левия бек, когато Букайо Сака избута Костас Цимикас, заместник на дълготрайно контузения Анди Робъртсън, в Клоп и докато и двамата се сринаха в техническата зона, гъркът излезе по-зле, след като си тръгна с нещо, което изглеждаше като нараняване на рамото или ключицата.

Смяната Джо Гомес видя Сака да го препуска, за да навлезе в наказателното поле, където Габриел Мартинели стреля настрани, а Алисон Бекер излезе от вратата си и само Гомес и Александър-Арнолд пазеха голлинията.

Гомес, който никога не е отбелязвал старши гол, почти сложи край на деветгодишната си суша, като стреля точно встрани в началото на второто полувреме, като Доминик Собослай също не бе в целта, докато домакините започнаха да доминират в създадените положения.

тройна смяна в 68-ата минута на Дарвин Нунез, Харви Елиът и Райън Грейвънбърч добави нов импулс, тъй като и двете страни започнаха да показват признаци, че са се разбили, като Леандро Тросард замени Мартинели.