Мохамед Салах има ден, в който да запомни да изпрати Ливърпул на върха във Висшата лига, преди да замине за Купата на африканските нации
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-02 | 12:40:24

Мохамед Салах беше изпратен в увеселителен парк в последния си мач, преди да се отправи към отбора си на Египет за Купата на Африканските нации, тъй като той изигра главна роля в победата на Ливърпул с 4-2 във Висшата лига над Нюкасъл в понеделник.

31-годишният Салах спаси дузпа за първото полувреме, преди да вкара два гола – своя 150-и и 151-ви във Висшата лига за клуба – както и асистенция за Коди Гакпо с изящно центриране с външната част на левия си крак.

Салах също изигра ключова роля при втория гол на Ливърпул, като подаде към Диого Жота, който след това изпревари Къртис Джоунс за обикновен завършек.

Не само, че Салах стана едва петият играч в историята на Ливърпул, отбелязал 150 гола в лигата, но неговият принос за победата изпрати клуба на три точки напред в класирането на Висшата лига.

Сега обаче Салах няма да е на разположение за клубната си страна, тъй като сега пътува, за да се присъедини към националния отбор на Египет за Купата на Африканските нации – най-големият международен турнир на континента и такъв, който Фараоните са печелили рекордните седем пъти.

Състезанието се провежда в Кот д'Ивоар, но Салах вярва, че Ливърпул има качеството да продължи да печели мачове в негово отсъствие.

„Всички ме питат едно и също!“ каза Салах след победата в Нюкасъл. „Искам да спечеля (Купата на Африканските нации), бих се радвал да я спечеля.

„Но без мен съм сигурен, че играчите на [Ливърпул] ще успеят да спечелят мачове. Имаме фантастични играчи, наистина с добро качество, те просто трябва да държат натиска и просто да играят своя футбол. Имаме играчи, които могат да играят на моята позиция, те могат да правят това, което правя аз.

„Означава много да играя за националния отбор, чувството е страхотно. Всеки път, когато стъпя на терена с фланелката на националния отбор, това е нещо, което не мога да приема за даденост. Просто съм щастлив да играя в турнира и бих искал да го спечеля.“

Главната роля на Салах завърши перфектния старт на 2024 г. за Ливърпул, който се възползва от неотдавнашната слаба форма на Арсенал, за да излезе начело в таблицата на Висшата лига след 20 мача от сезона.

Това обаче не беше лесна победа за отбора от Мърсисайд, след като Салах пропусна дузпа през първото полувреме и беше ранен провал на Анфийлд.

Но той се поправи за тази грешка, като вкара отблизо в 49-ата минута, за да даде преднина на домакините. Голът, неговият 150-и за Ливърпул във Висшата лига, означаваше, че той стана едва петият играч, постигнал крайъгълен камък за един клуб в надпреварата.

След мача Салах каза, че смяната на обувките по време на полувремето е обърнала съдбата му.

„Другите [ботуши], с които пропуснах писалката, току-що тренирах вчера“, каза Салах пред Sky Sports след победата. „Не е суеверие, защото играя с много ботуши. Но когато почувствам, че ще играе с главата ми, добре, вън, смени ботушите!

„Но не обичам да отида през второто полувреме на този мач с мисълта „Не вкарах с това“. Така че просто успокоих ума си и се съсредоточих върху играта.“

Въпреки че острото завършване на Александър Исак направи 1-1, Ливърпул се впусна в преднина от два гола чрез завършвания от близко разстояние на Джоунс и Гакпо, преди ударът с глава на Свен Ботман в 81-та минута да направи 3-2, за да осигури нервен финал.

Тези страхове обаче бързо бяха облекчени, когато в 86-ата минута Салах се поправи за по-ранния си пропуск от дузпа, като успешно реализира от място, за да завърши трите точки.

След мача Салах каза, че предстоящото му напускане за националния отбор на Египет му е предоставило допълнителна мотивация през второто полувреме, за да коригира грешките си от първото полувреме.

„Играчите говориха в съблекалнята [и казаха], че трябва да останем спокойни.

„Липсваше ми писалката. На полувремето си казах: „Искаш ли да заминеш за националния отбор с това представяне?“ Не съвсем! Така че трябваше наистина да се съсредоточа, да се активизирам и да направя разликата и успях да го направя.“

Той продължи: „Това е страхотен резултат за нас. Мачът беше много напрегнат и успяхме да вземем три точки и сега сме начело в таблицата. Трябва да запазим спокойствие и да печелим всеки мач.”

Купата на африканските нации започва в събота, 13 януари, като домакините Кот д'Ивоар играят с Гвинея-Бисау. Финалът ще се играе в неделя, 11 февруари.

Източник: cnn.com