Наградни фондове на Лондонския маратон 2024: Колко ще получат победителите в емблематичното състезание
The Mirror | 2024-04-21 | 10:46:49

Лондонският маратон ще изплати най-малко $621 000 (£498 000) наградни фондове на елитни атлети тази сутрин, като състезанието пробива нови позиции, като предлага равни парични награди за състезанията с инвалидни колички.

И победителите от четирите основни състезания - мъже, жени и двете категории за инвалидни колички - ще осигурят страхотните $55 000 (£44 000) за своите усилия.

Класираните на второ място ще направят $30 000 (£24 000), а тези, които заемат последното място на подиума ще получат $22 500 (£18 000).

Възвръщаемостта намалява до 12-то място, което ще струва $1000 (£800) – въпреки че събитията за инвалидни колички са ограничени до топ 10.

Офертни са още по-доходоносни бонуси за бързи времена. Всяка жена, която бяга под 2:16, или мъж, който бяга под 2:02, ще спечели $150 000 (£120 000). Време от 2:17 или 2:03 ще спечели на бегачите $100 000 (£80 000), като $75 000 се предлагат за 2:17:30 или 2:03:30 и $50 000 (£40 000) за 2:18:30 и 2 :04.

Ако победителят постави световен рекорд - в момента 2:01:09 за мъже и 2:17:01 за жени - той ще получи още $125 000 (£100 000) отгоре на това. Поставянето на нов рекорд на игрището - 2:01:25 и 2:17:01 - ще задейства бонус от $25 000 (£20 000).

Наградата се изплаща в долари, тъй като е част от глобалната поредица Abbott World Marathon Majors, която включва също Токио, Бостън, Берлин, Чикаго и Ню Йорк.

Много от елита ще получават такси за изява, въпреки че често включват клаузи, според които спортистите ще получават само процент, ако не успеят да завършат или достигнат определена дистанция.

Състезанието за жени обещава да бъде едно от най-бързите за всички времена с девет жени, които са бягали под 2:20, начело със световния рекордьор Тигст Асефа.

Докато Kenenisa Bekele има най-бързия PB при мъжете, Tamirat Tola е фаворит със завладяващо британско състезание за мъже, тъй като две оставащи места за Олимпийските игри това лято остават за грабване.

Базираният в Йоркшир Емил Кайрес се смята за второто най-добро време за британец, като дебютантът Марк Скот и доказаният шампион Калъм Хоукинс преследват олимпийския стандарт.

Приблизително 50 000 души, представляващи 158 държави, са се очаква да започне състезанието в Гринуич, като състезанията за хора с инвалидни колички ще започнат в 9:05 сутринта, последвани от елитното поле за жени в 9:25 сутринта и мъжете плюс масата в 10 сутринта.

Организаторите на състезанието също се надяват да прекъснат миналогодишната възвръщаемост от набиране на средства от £63 милиона със Samaritans UK като официална благотворителна организация за 2024 г.