Намибия изумява Тунис, за да осигури първата в историята победа на AFCON
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-17 | 13:52:04

Намибия направи исторически удар, като победи Тунис с 1-0 във вторник и записа първата си победа в Купата на африканските нации (AFCON).

Появявайки се в своя четвърти AFCON, Намибия не успя да спечели нито един от предишните си девет финални мача, като загуби седем и направи две равенства.

Въпреки това южноафриканската нация, класирана на 115-то място в света и 87 места под Тунис, беше заслужен победител, тъй като полузащитникът Деон Хото се превърна в герой с победа в 88-ата минута.

Ударът с глава на Хото предизвика диви сцени на пейката на Намибия и на трибуните, когато 33-годишният футболист прескочи рекламните пана, за да отпразнува гола си пред екстатична група фенове.

Това продължава поредицата от изненадващи резултати на турнира, домакин на Кот д'Ивоар, като Гана загуби с 2-1 в добавеното време от Кабо Верде в неделя.

На други места Египет се нуждаеше от дузпа на Мо Салах в последния издих, за да спаси равенството срещу Мозамбик, докато Алжир, Камерун и Нигерия завършиха наравно в мачове, които бяха силно предпочитани да спечелят.

Тунис, шампионът на AFCON от 2004 г., е поставен под номер 1 в група Е, но сега е изправен пред труден път за достигане до фазата на елиминациите, като Мали и Южна Африка все още трябва да играят.

Следващото за Тунис е трудно равенство срещу поставения под номер 2 Мали, като всичко по-малко от победа вероятно ще постави квалификацията му под съмнение, докато жизнерадостната Намибия се изправя срещу Южна Африка.

Мачовете от група E в сряда между Мароко и Танзания и ДР Конго и Замбия са последните два мача от началния кръг, които ще се проведат.

Източник: cnn.com