„Невероятната“ Ема Радукану играе „най-добрия тенис“ в живота си, за да вдъхнови Великобритания за историческа победа
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-04-14 | 15:50:21

Бившата шампионка от US Open Ема Радукану каза, че играе „най-добрия тенис“ в живота си, след като вдъхнови Великобритания за победа над Франция в Billie Jean King Cup в събота.

При воденето на Великобритания в равенството 2-1, Радукану се върна след сет, за да победи Даян Пари от Франция с 4-6 6-1 7-6 (7-1), давайки на отбора си неоспорим аванс от 3-1 и място в финали с нов облик за първи път, освен когато Великобритания беше домакин на състезанието през 2022 г.

„По отношение на тениса се подобрих, защото чувствам, че играя най-добрия тенис в кариерата и живота си“, каза Радукану пред BBC Sport.

„За да премина през моментите, които направих през последните два дни, беше необходим силен характер, когато целият стадион е почти срещу теб.“

Откакто спечели зрелищно US Open през 2021 г. като 18-годишен, Радукану се бори за форма и фитнес и не премина през втория кръг на турнир от Големия шлем. В крайна сметка тя претърпя операция на двете китки и единия си глезен през май 2023 г. и пропусна както Откритото първенство на Франция, така и Уимбълдън миналата година, за да се възстанови.

Дори самото участие в два последователни мача от три сета в Billie Jean King Cup бележи важно постижение за нея, тъй като тя започва изкачването си обратно в ранглистата от сегашното си място като световна номер 302.

„Да можем да направим два мача като този един след друг, три сета на клей срещу наистина трудни противници, това е просто доказателство за работата, която вършим“, каза тя в интервю на корта. „Знаех, че в крайна сметка ще се изплати, така че съм много доволен този уикенд, че успях да го покажа.“

Играта с Франция като гост на клей кортове беше тежък тест за този британски отбор, който влезе в равенството като аутсайдер и натискът върху Радукану се увеличи само когато нейната съотборничка Кейти Бултер се поддаде на загуба с 6-2 6-0 срещу Даян Пари в първия мач на равенството в петък.

След това Радукану пропусна първия сет срещу Каролайн Гарсия по-късно същата вечер, преди да се събере, за да победи световния номер 23 3-6 6-3 6-2 и да изравни равенството на 1-1.

Boulter последва това с победа със 7-5 6-0 срещу Clara Burel след епичен 72-минутен първи сет, включващ една 20-минутна игра с девет двойки, докато британската номер 1 успя да се вкопчи и защити подаването си.

На Радукану се падна да подпечата победата и тя надлежно я изпълни с победата си отзад срещу Пари, предизвиквайки ликуващи празненства от британския отбор, за да отбележи неговата невероятна и историческа победа.

„Все още съм в малко недоверие. Изпълненията днес на Кейти и Ема бяха просто невероятни, те трябва да са толкова горди със себе си“, каза капитанът на Великобритания Ан Кеотавонг, според BBC.

„Играчите го направиха, екипът работи заедно наистина добре и ние заслужаваме нашето място (във финалите на Billie Jean King Cup)“, добави тя според уебсайта на турнира.

„Вярвам, че там е мястото на този отбор. Всички момичета са гладни да излязат там и да играят.

Източник: cnn.com