Никола Йокич с трипъл дабъл дава сили на Денвър Нъгетс да победи Портланд Трейл Блейзърс със 120-108
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-03 | 14:30:36

Двукратният MVP на НБА Никола Йокич поведе пътя за Денвър Нъгетс при победата им със 120-108 над слабия Портланд Трейл Блейзърс, за да доближи защитаващите титлата си на половин мач от поставения под номер 1 на Запад.

Йокич натрупа своя водещ в лигата 15-и трипъл-дабъл за сезона – отбелязвайки 27 точки, заедно с чудовищните 22 борби и 12 асистенции – в усилията, оставяйки старши треньора на Нъгетс Майкъл Малоун да възхвалява своята суперзвезда след мача.

„Направеното от Никола е историческо. Удивително е, затова той е два пъти най-полезен играч“, каза Малоун пред репортери. „Той е световен шампион и е MVP на финалите, защото всяка вечер само способността му да бъде велик за себе си, но по-важното е способността му да прави всички около себе си по-добри – и това наистина е определението за величие.

„И бяхме разглезени. Сигурен съм, че някои от нас може би го приемат за даденост, но просто си припомнете, че няма много момчета като Никола Йокич, които минават през тези врати и оценяват всяка възможност, която имате да го гледате как играе.”

Феновете в Ball Arena със сигурност не приемат сръбския голям човек за даденост – той изведе отбора до шест поредни победни сезона, спечели две награди за MVP на редовния сезон (2020/21 и 2021/22) и миналата година ръководи франчайза до първата си титла в НБА, откакто се присъедини към отбора през 2015 г. – и те го знаеха снощи с бурна подкрепа през цялото състезание срещу Блейзърс.

Денвър стигна до голяма ранна преднина, превъзхождайки Портланд с 33 на 20 през първата четвърт, но Трейл Блейзърс се пребориха във втората.

След като изоставаха с 11 с 8:32 до края на полувремето, Блейзърс направиха серия от 16-3 за малко повече от три минути – завършиха със скок от Скуут Хендерсън, който завърши с рекордните за мача 30 точки от пейката – да вземе преднина от две точки. След това двата отбора си размениха преднината, докато Нъгетс дръпнаха напред с четири на полувремето.

Въпреки че преднината на Денвър нарасна до цели 13 с приблизително пет минути игра през третия, той никога не успя да разклати Портланд, който затвори разликата до пет няколко пъти през четвъртия. В крайна сметка обаче балансираната атака на защитаващите се шампиони – седем играчи на Нъгетс завършиха с двуцифрени цифри – се оказа твърде много за гостите, тъй като те паднаха след загуба на пътя.

Победата отвежда Денвър до 34-16 за годината, на половин мач зад Оклахома Сити Тъндър и Минесота Тимбъруулвс за място номер 1 на Запада.

По стечение на обстоятелствата Нъгетс имат същия рекорд като миналата година след 50 мача, което накара Йокич да каже на репортери, че е впечатлен, че отборът не лежи на лаврите си и все още има глада да продължи да настоява за по-големи и по-добри неща.

„Харесва ми, че все още играем със същото усилие. Не е като да спечелим шампионат и сега ще вървим лесно“, каза Йокич след мача. „Все още искаме да се състезаваме и все още искаме да бъдем по-добри. Къде сме най-добри, наистина не знам, но може би в това: просто желание да продължим да се борим и все още да не се отказваме и все още да се борим за игри.“

Загубата прекратява поредицата от две победи на Портланд – срещу два от най-добрите отбори в НБА, Филаделфия 76-ърс и Милуоки Бъкс – но Блейзърс ще получат своя шанс за реванш скоро, когато отново играят с Нъгетс в Денвър в неделя вечер.

Източник: cnn.com