„Никой не очакваше това“: Борусия Дортмунд изуми ПСЖ и стигна до финала на Шампионската лига
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-05-08 | 11:51:52

Борусия Дортмунд продължи своята „невероятна” серия през този сезон в Шампионската лига, достигайки до финала, след като победи Пари Сен Жермен с 1-0 в полуфиналния реванш във вторник.

Германският отбор взе предимство от 1-0 от първия мач на "Парк де Пренс" и донякъде грабна късмета си в една вълнуваща среща във френската столица.

Въпреки че ПСЖ доминираше през дълги периоди от мача, Матс Хумелс от Дортмунд отбеляза единствения гол в мача, като ударът с глава на защитника през второто полувреме изпрати малкия джоб от гостуващи фенове в лудост в 50-ата минута.

Домакинът хвърли всичко, което имаше на германците, но мачът завърши 1-0, което означава, че Дортмунд стигна до финала в Лондон след победа с общ резултат 2-0.

Сега ще играе срещу Реал Мадрид или местния съперник Байерн Мюнхен на финала на стадион Уембли на 1 юни, кулминацията на едно пътуване, което малцина биха могли да предвидят.

„Вярата във финала вече беше налице в началото“, каза мениджърът на Дортмунд Един Терзич, добавяйки, че е говорил с отбора за възможността преди мача от 1/8-финалите срещу ПСВ Айндховен.

„Лицата изглеждаха малко озадачени, когато казах, че маршрутът до Лондон е кратък. Ще отнеме още малко време, преди да потъне в нас, но радостта вече е изключително голяма. Израстваме с всеки мач.

„Искахме да бъдем отборът, който хората не виждат непременно на радара си. Маршрутът беше невероятен. Знаехме, че мачове като днешните често се отварят или решават със сетове. Матс [Хумелс] го прие изключително добре.”

Участието на Дортмунд в Шампионската лига е в противоречие с вътрешната му форма. Клубът е пети в таблицата на Бундеслигата, след като се бори с постоянството.

В Европа обаче Die Schwarzgelben намериха начин да печелят мачове и полуфиналният реванш беше перфектната демонстрация на точно това.

ПСЖ удари рамката четири пъти във втория мач – шест пъти през целия полуфинал – и му липсваше клинично предимство, когато беше пред вратата.

Старменът Килиан Мбапе, който играе в последния си мач от Шампионската лига за клуба, беше държан тих през голяма част от нощта, като голяма част от атакуващата заплаха на ПСЖ идваше чрез Усман Дембеле и Ашраф Хакими от дясното крило.

Общо домакинът отправи 30 удара срещу Дортмунд, но германската страна се защитаваше решително, за да запази чистото си положение и от двата крака.

„Не бяхме по-ниски в двата мача, но футболът възнаграждава тези, които отбелязват, а не тези, които уцелват рамката“, каза мениджърът на ПСЖ Луис Енрике.

За Дортмунд това е момент от пълен кръг, като се има предвид, че последният им финал в Шампионската лига през 2013 г. също се проведе на стадион Уембли.

По този повод Дортмунд претърпя сърцераздирателна загуба срещу Байерн Мюнхен, но се надява да стане още по-добър и да завърши най-малко вероятната победа.

За дългогодишния слуга на клуба Марко Ройс финалът на Шампионската лига ще бъде и последната му възможност да играе за Дортмунд.

34-годишният футболист обяви, че ще напусне клуба в края на сезона след 12 години в отбора.

Той беше част от този финал през 2013 г. и каза, че е „неописуемо“ отново да бъде в тази позиция.

„Как спечелихме мача, никой няма да пита утре. Изстрелите срещу гредата няма да имат значение утре. Важното е, че Борусия Дортмунд отново е на финал. Никой не очакваше това. Просто е невероятно“, каза емоционално Ройс.

Реал Мадрид и Байерн Мюнхен в момента са заключени на 2-2 преди реванша в сряда на Сантяго Бернабеу в испанската столица, като финалът на Уембли се задава следващия месец.

Източник: cnn.com