Новак Джокович губи само три игри и изравнява рекорда на Роджър Федерер, достигайки до четвъртфиналите на Australian Open
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-21 | 15:11:06

Новак Джокович показа зашеметяващо представяне, за да стигне до четвъртфиналите на Australian Open с победа с 6-0 6-0 6-3 над французина Адриан Манарино в неделя.

Това е 58-ият път, в който сърбинът достига до осемте финала на турнир от Големия шлем, изравнявайки рекорда на Роджър Федерер за всички времена.

Джокович, който преследва рекордна 25-а титла от Големия шлем, беше изправен пред тежки изпитания в първите два кръга на този турнир, губейки сет във всеки, но зловещо намери своя ритъм с наближаването на втората седмица.

„Първите два сета [бяха някои] от най-добрите сетове, които съм играл от известно време“, каза след това сърбинът, според ATP Tour.

Докато Джокович се състезаваше през първите два сета, без да загуби нито един гейм, той изглеждаше на път за рядък троен геврек – който щеше да бъде първият по рода си на Откритото първенство на Австралия и първи на всеки турнир от Големия шлем от 1993 г. насам – но Манарино, който можеше само се смея в края на втория сет, най-накрая спечели игра в третия.

„Наистина исках да загубя този мач в третия сет, защото напрежението се натрупваше толкова много на стадиона“, каза Джокович. „Просто трябваше да го премахна, за да мога да се съсредоточа отново върху това, което трябваше да направя, за да затворя мача.“

Сега той ще се изправи срещу Тейлър Фриц на четвъртфиналите, след като американецът шокира миналогодишния финалист Стефанос Циципас със 7-6(3) 5-7 6-3 6-3 в мача им от четвъртия кръг.

Фриц, номер 12 в схемата на турнира, никога преди не беше побеждавал играч от топ 10 на турнир от Големия шлем, но се ограничи до само 19 непредизвикани грешки и удари 13 аса, за да стигне до първия си четвъртфинал на Australian Open.

„Последните три игри от мача наистина, наистина го включих, почти като [аз] бях в транс и всичко останало“, каза Фриц след това, според уебсайта на турнира.

„Чувствах се добре. Имах чувството, че знаех точно какъв удар да направя, правилното решение да взема за всяка топка. Чудесно е. Отдавна не съм имал това чувство, така че ми дава много увереност.“

Междувременно неговата сънародничка Коко Гауф също достигна първия си четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия с впечатляваща победа с 6-1 6-2 над полякинята Магдалена Фреч, за да спечели своя 11-ти пореден мач от Големия шлем, серия, която включва нейната титла от US Open.

Тя беше напълно доминираща през целия мач, като отбеляза 21 уинъра в сравнение със седемте на Фреш и нито веднъж не стигна до точка за пробив.

Все по-увереното представяне на Гауф позволява лесно да забравите, че тя все още е тийнейджърка, както 19-годишното момиче казва, че също го прави.

„Чувствам се така, сякаш съм живяла толкова много животи през последните четири години, че просто се чувствам по-стара от 19“, каза тя пред репортери след това. „Да, определено много забравям възрастта си.“

Тя стана най-младата жена, достигнала четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия след Агнешка Радванска през 2008 г., където ще се изправи срещу Марта Костюк от Украйна.

Източник: cnn.com