Новак Джокович победи Тейлър Фриц и стигна до 11-ия полуфинал на Australian Open
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-23 | 14:03:05

Новак Джокович продължи преследването на рекордната 25-а титла от Големия шлем с победа срещу Тейлър Фриц на четвъртфиналите на Australian Open.

Той достигна до резултат 7-6(7-3) 4-6 6-2 6-3 в трудна битка, но такава, в която първият поставен винаги изглеждаше, че има надмощие, докато мачът продължаваше.

Забележително е, че Джокович вече е в поредица от 33 победи в Мелбърн и остава на път да спечели 11-та корона на Australian Open. Според Opta той е изравнил турнирния рекорд на Моника Селеш за най-много последователни победи на сингъл.

„Изстрадах много през първите няколко сета, също и поради неговия висококачествен тенис“, каза Джокович по време на интервюто си на корта след мача.

„Той сервираше добре, стоеше близо до линията, наистина ме задушаваше от задната част на корта. Повечето митинги бях на заден крак. Беше наистина трудно да намеря правилния момент.”

Джокович имаше осем точки за пробив в първия сет – и три само в първия гейм – но не успя да реализира нито една от тях.

Междувременно Фриц – играейки в третия си четвъртфинал от Големия шлем и първи на Откритото първенство на Австралия – създаде два сетбола при 6-5 само за световния номер 1, за да затвори вратата с уинър от бекхенд и ас.

След като взе първия сет в тайбрек, Джокович веднага бе пречупен и изостана до края на втория сет, когато Фриц изравни мача.

Но не отне много време на Ноле да отвърне на удара. Той поведе с 3-0 в третия сет и след това отново проби американеца при 5-2, този път за любов, за да овладее контрола над мача.

Двойката си размениха брейкове в четвъртия сет, докато Фриц се опитваше да се задържи в надпреварата, но двойна грешка при 4-3 даде предимството на Джокович и оттам 36-годишният играч успя да сервира за победата .

Сега той е само на две победи от това да се измъкне от Маргарет Корт и да застане сам на върха на списъка за всички времена за мъже и жени с 25 титли от Големия шлем на сингъл.

Завършвайки мача с 52 уинъра – и 26 непредизвикани грешки срещу 39 на Фриц – Джокович наистина имаше трудности при затварянето на точки за пробив и не успя да реализира нито един от своите 15 шанса в първите два сета.

Тази статистика се подобри с напредването на мача и до края на мача във вторник той реализира четири от своите 21 точки за пробив в тричасовото и 45-минутно състезание.

„Успях да го пречупя, когато имаше значение, в третия и четвъртия“, каза Джокович. „Мисля, че подобрих играта си вероятно по средата на третия сет, чак до края.“

Сърбинът вече притежава рекорд от 9-0 в директния си двубой с Фриц и ще се изправи срещу Андрей Рубльов от Русия или Яник Синер от Италия на полуфиналите.

Една плашеща статистика за следващия му опонент: Джокович никога не е губил нито един от своите 10 предишни полуфинала на Australian Open.

Източник: cnn.com