Новак Джокович се отърси от опасенията за контузия, след като Сърбия достигна четвъртфиналите на Обединената купа
Снимка: theguardian.com
The Guardian | 2024-01-02 | 13:18:19

Световният номер 1 отхвърли притесненията си да победи Иржи ЛехекаСърбия преодоля Чехия, за да уреди равенство срещу Австралия

Новак Джокович се пребори с контузия на китката, докато Сърбия си осигури мечтан мач от четвъртфиналите на Обединената купа с Австралия в ден на голяма драма и объркване в Пърт.

Световният номер 1 беше обезпокоен от дясната си китка по време на тренировка във вторник сутринта, като контузията изискваше интензивно лечение от неговия физиотерапевт. Джокович получи разрешение да играе мача си на сингъл срещу Иржи Лехечка по-късно през деня. Беше също толкова добре за Сърбия, след като шампионката от Уимбълдън Маркета Вондроусова победи Олга Данилович с 6-1, 3-6, 6-3, за да даде преднина на Чехия с 1-0 в равенството.

24-кратният победител в турнири от Големия шлем изглеждаше на път за лесна победа срещу Лехека, след като спечели първия сет и поведе с 3-1 във втория. Но с нарастващите проблеми с китката му с напредването на мача Джокович започна да прави поредица от нехарактерни непредизвикани грешки. Той взе медицинско прекъсване, след като загуби тайбрека във втория сет и излезе с двоен пробив в третия сет, за да подпечата победата с 6-1, 6-7 (7-3), 6-1.

„Успях да премина“, каза Джокович. „Тези неща не са за първи или за последен път. Просто трябва да се справите. Трябва да намериш решение и за щастие успях да завърша мача.”

След мача цари объркване дали Сърбия вече е направила достатъчно, за да се класира за четвъртфиналите . Първоначалното изявление на официалните лица беше дори ако Сърбия загуби смесените двойки и следователно равенството, те ще се класират за четвъртфиналите като най-добрият втори класиран отбор в Пърт. Но това се оказа погрешно, като организаторите по-късно поясниха, че Сърбия ще отпадне, ако загубят смесените двойки в сетове.

Джокович се отказа от смесените двойки – най-вероятно мислейки, че Сърбия вече се е класирала за четвъртфиналите. Нещата изглеждаха мрачни за Сърбия, след като Данилович и Хамад Меджедович загубиха първия сет от Мириам Колоджейова и Петр Ноуза. Но преминаването на Сърбия беше сигурно, когато те спечелиха втория сет в тайбрек, като Джокович очевидно беше доволен и облекчен, докато наблюдаваше отстрани. Сърбия спечели мача с 4-6, 7-6 (7-2), 10-8 в мач тайбрек.

Това означаваше, че Сърбия оглави група E , и те ще се изправят срещу победителя от група C Австралия в четвъртфинал в RAC Arena в сряда вечер. Това ще изправи Джокович срещу световния номер 12 Алекс де Минаур, който демонстрира потенциала си с унищожителна победа с 6-4, 6-2 над световния номер 10 Тейлър Фриц в понеделник. Полша ще се изправи срещу Китай в другия четвъртфинал в Пърт.

Китката на Джокович не изглеждаше да го засяга в началото на мача му на сингъл. Той проби Лехечка в четвъртия и шестия гейм, за да завърши първия сет за 34 минути и мачът изглеждаше предрешен, когато Джокович поведе с 3-1 във втория.

Lehecka се съживи, за да пробие два пъти Джокович по пътя към преднина от 5-3. Джокович отвърна, за да го изпрати в тайбрек, но поредица от непредизвикани грешки донесоха сета на Лехека. Медицинският тайм-аут след тайбрека изглежда подейства магически, докато Джокович препускаше през третия сет за 35 минути, за да затвори мача.

Източник: theguardian.com