Нюкасъл отказа победа в Шампионската лига след спорна дузпа за Килиан Мбапе
Breaking News | 2023-11-29 | 05:58:03

Килиан Мбапе измъкна знаменита победа в Шампионската лига от ръцете на Нюкасъл със спорна дузпа в осмата минута на добавеното време, за да спечели равенството 1-1 на Пари Сен Жермен на Парк де Пренс.

Защитникът Тино Ливраменто беше сурово осъден, че се справи с центрирането на Усман Дембеле, за да позволи на суперзвездата на Франция най-накрая да победи вратаря Ник Поуп от място в нощта, когато хората на Еди Хоу дойдоха след секунди победа, която би ги подготвила идеално за последния им мач от група F срещу Милан на Сейнт Джеймс Парк.

Те поведоха чрез попадението на Александър Исак в 24-ата минута и изглеждаше, че са оцелели след нападение с Поуп спаси от Мбапе, Дембеле и резервата Брадли Баркола, но те се запътиха обратно към Тайнсайд, чудейки се какво може да е било, след като жребият запази надеждите им за място в последните 16 живи, но съвсем малко.

Победа над италианците в комбинация с поражението на ПСЖ от Борусия Дортмунд, които вече се класираха, щяха да видят мечтата си реализирана, но съдбата им вече е извън собствените им ръце.

Това е жестоко за опустошения от контузии отбор на Хау, който показа изпълнение на истински характер в Париж с Бруно Гимараеш Ливраменто, Поуп, Мигел Алмирон и – докато играта ставаше все по-разтегната – Антъни Гордън, който блестеше особено.

Мбапе започна в зловещо настроение, докато той и Лий Канг-ин комбинира многократно отляво и Поуп трябваше да спасява дръзкия удар на капитанът на ПСЖ с крака, след като Рандал Коло Муани пусна крайния защитник Ашраф Хакими в пространството със също толкова ловко докосване.

Въпреки това, гостите трябваше да поведат в 12-та минута, когато Алмирон изгони Хакими и центрира ниско към Исак на близката греда, само за да види как нападателят вдигна агонизиращо удара си за първи път.

Те го направиха след 24 минути, когато Крайният защитник Ливраменто се впусна в пробив, който го преведе покрай Дембеле, Хакими, Фабиан Руис, Милан Скриниар, Мануел Угарте и Лий, преди да нахрани Алмирон отдясно.

Парагвайският национал отправи удар към вратата далечна греда, където вратарят Джанлуиджи Донарума можеше само да избута топката към Исак, който радостно я вкара в мрежата.

Поуп трябваше да се притече на помощ на Исак, след като загуби притежанието на топката, а Дембеле избяга и се опита да насочи топката в далечната греда, когато ПСЖ отговори, но въпреки целия си атакуващ нюх, френският отбор се бореше да разбие английския си опонент.

Шкриниар може би имаше късмета да не бъде наказан за игра с ръка, тъй като направи последен опит да лиши Исак от чист удар към вратата в добавеното време, но Поуп беше благодарен за значителното присъствие на Фабиан Шар пред него, за да предотврати добре ударения опит на Дембеле от центрирането на Мбапе.

Исак почти успя да постигне гол отново в рамките на секунди след подновяването на играта, след като се натъкна на паса на Джоелинтън, разделящ защитата, преди в крайна сметка да бъде погасен от възстановяващите се сини фланелки и с Антъни Гордън, който държеше защитата на ПСЖ заета, разочарованието нарастваше сред домакинските редици .

Можеше обаче да се върнат в него, ако Поуп не беше избягал от линията си, за да блокира удара с пръсти на Дембеле в 56-ата минута и вратарят беше възнаграден, когато Мбапе напълно пропусна своя, докато се опитваше да удари акробатично от воле вкара отскочилата топка.

Свраките пробиха още по-дълбоко, докато хората на Луис Енрике се бореха отчаяно за връщане в мача и почти успяха в 66-та минута, когато Мбапе с хитрост си проправи път покрай Шар и центрира за Баркола, чийто удар от упор беше спасен по брилянтен начин от Поуп.

Баркола стреля прахоснически към страничната мрежа, след като влезе зад защитата на гостите, а Гордън оцеля при преглед на ВАР за дузпа, след като Хакими падна под неговия предизвикателство с Нюкасъл видимо изморително.

Поуп блокира попадението на Мбапе в 87-ата минута на близката му греда и видя френския национал да удари отскочилото на сантиметри по-широко, но най-накрая беше победен на смърт, след като полският рефер Шимон Марчиняк го прегледа инцидентът, при който центрирането на Дембеле изглежда удари страната на Ливраменто и се насочи към долната страна на ръката му и със закъснение беше отсъден точен удар.