Нюкасъл победи Бърнли, за да приближи Кларетс до изпадане
Breaking News | 2024-05-04 | 19:18:19

Безмилостният Нюкасъл приближи Бърнли до капака на Висшата лига с поражение с 4-1 на Търф Мур, което повишава надеждите им за Лига Европа.

Това беше съкрушителен следобед за Бърнли, тъй като победата на Нотингам Форест с 3-1 над Шефийлд Юнайтед ги остави на пет точки от безопасност и само две оставащи за игра – пътуване до Тотнъм следващата седмица преди гостуването на Форест в последния ден.

И беше същата стара история. Момчетата на Винсент Компани започнаха ярко и създадоха поредица от положения през първите 15 минути, но Калъм Уилсън вкара от първата истинска атака на Нюкасъл 19 минути след това, преди головете на Шон Лонгстаф и Бруно Гимараеш да оставят мача без съмнение преди полувремето.

Александър Исак пропусна дузпа в началото на второто полувреме, но след това получи четвъртата минута по-късно, когато Нюкасъл се изкачи до шесто място преди Манчестър Юнайтед да гостува на Кристъл Палас в понеделник.

Дара О'Шей вкара с глава късно ъгъл, но дотогава едва половината фенове на Бърнли бяха още наоколо, за да го видят.

Кларетс бяха загубили само един от предишните си осем, за да се доближат до безопасното разстояние и започнаха с истински шум, печелейки корнер в първата минута преди ранни шансове за Джейкъб Бруун Ларсен и Лайл Фостър.

Лоренц Асиньон искаше дузпа в осмата минута, нахлувайки в наказателното поле, преди Гимараеш да нахлуе в него и да го прати проснат, но реферът Антъни Тейлър прецени, че това е справедливо предизвикателство и VAR Джон Брукс се съгласи.

Нюкасъл се бореше да се доближи до наказателното поле на Бърнли и първия път, когато го направиха, Уилсън получи картон за симулация, след като се забърка с Максим Естев.

Но Уилсън празнуваше откриването четири минути по-късно. Тино Ливраменто поведе атаката надолу, преди свраките да го насочат към Джейкъб Мърфи. Вратарят на Бърнли Аро Мурич отказа Исак, но топката падна за Уилсън, за да го накара да успее.

Инерцията веднага се завъртя и твърде познат модел се разгърна пред вярващите на Turf Moor.

Антъни Гордън и Дан Бърн се доближиха до втория гол в 35-ата минута. Гордън изпрати дълбоко центриране към Уилсън, който се извъртя от Естев, за да захрани Мърфи, който го намали, за да може пристигналият Лонгстаф да помете дома.

Пет минути по-късно феновете на Бърнли бяха изпратени да се стремят към изходите като Нюкасъл получиха третата си. Асиньон беше твърде лесно ограбен от притежанието на топката от Бърн и Гордън едва бе предизвикан, преди да даде топката на Гимараеш, за да я прехвърли в ъгъла на мрежата.

Това беше 10-та асистенция за Гордън за сезона, за да продължи с неговите 10 голове.

Под наблюдението на мениджъра на Англия Гарет Саутгейт, Гордън започна второто полувреме почти в същия дух, създавайки ранен шанс на Уилсън, преди да спечели дузпа в 51-та минута, измъкната от Джош Браунхил след нахлувайки по тъчлинията.

Исак се активизира, но лошата дузпа беше твърде близо до Мурич, който я избута на сигурно място, преди дългата проверка на VAR да реши, че вратарят не се е помръднал твърде рано.

Не че имаше значение, тъй като Исак щеше да вкара три минути по-късно след неуреден пас от Сандър Берге, който изпрати Нюкасъл отново да се впусне напред.

Ниско центриране на Мърфи беше точно зад Исак, но той се нагласи да стреля в своя 20-и гол в лигата на сезона – първият играч на Нюкасъл, достигнал целта във Висшата лига след Алън Шиърър преди 20 години.

С бързото изпразване на домашните трибуни на Търф Мур, Мурич направи добре, като лиши Гимараеш от второ място в 68-та минута, докато в другия край О'Шей имаше последната дума, когато срещна корнер на Йохан Берг Гудмундсон, но това не беше утеха за отчаяния Бърнли.