Ослепителният свободен удар на Son Heung-min след продължения запечатва драматичното преминаване на Южна Корея към полуфиналите на Купата на Азия
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-03 | 14:30:22

Ослепителен свободен удар след продължения от талисман и капитан Сон Хън-мин подпечата драматична победа за Южна Корея на четвъртфиналите за Купата на Азия срещу Австралия, продължавайки навика си да нервни, сензационни завършвания в този турнир.

За втори пореден мач Южна Корея се колебаеше на прага на поражението и отпадането от надпреварата, след като Чо Гуе-сунг изравни в 99-ата минута, завлече Taegeuk Warriors до продължения срещу Саудитска Арабия в 16-финалите, където те в крайна сметка спечелиха на наказанията.

А срещу Австралия Южна Корея изоставаше с 1-0 почти четири минути до добавеното време. Но звездата на Тотнъм Сон беше повален в наказателното поле, докато пробиваше австралийската защита, а Хванг Хи-чан го превърна от място, за да изравни и да стигне до продължения.

След това, в продълженията, Сон отприщи великолепен, криволичещ пряк свободен удар, който премина покрай стената на австралийските защитници, покрай рязко протегнатата ръка на вратаря Мати Райън и влезе в мрежата.

„Най-важното нещо е да постигнем резултата“, каза Сон след това, според уебсайта на Asian Cup. „Каквото и име да сложите върху него, не е важно. Това, което мога да кажа с увереност е, че това само ни кара да останем заедно още по-силни.

„Да играя 120 минути е трудно. Не е лесно, но духът, който показват момчетата, ни кара да се държим заедно и мога да кажа с увереност, че нашата сила е, че сме един отбор.”

След като пое ранния натиск от Южна Корея през голяма част от началните 20 минути, Австралия започна собствена атака, след като Крейг Гудуин спечели топката и танцува през южнокорейската защита, но ударът му беше париран от вратаря Джо Хьон-у, а Конър Меткалф изкриви отскокът широк.

Гудуин се появи първи в таблото малко преди полувремето, обаче, нанасяйки мощен удар от воле в мрежата, след като Натаниел Аткинсън проби по крилото и се върна в наказателното поле.

По-късно Socceroos провалиха няколкото шанса, които имаха, за да удвоят преднината си след почивката само с остро вратарство на Жо, както и с няколко своенравни изстрела, държащи топката извън мрежата.

„Водехме с 1-0 и имахме шансове да направим 2-0 или 3-0“, каза мениджърът Греъм Арнолд след това, според уебсайта на турнира, докато разсъждаваше върху „опустошителната“ загуба. „Когато не поемеш тези шансове, ще бъдеш наказан.“

И тънката преднина на Австралия се срина в 95-ата минута след дузпата на Хуанг, преди да бъде изправена пред загуба след неудържим свободен удар на Сон в 103-та минута, а халфът Ейдън О’Нийл получи червен картон за опасно предизвикателство две минути по-късно.

„Това беше още една драма“, каза мениджърът на Южна Корея Юрген Клинсман, според уебсайта на Asian Cup. „Изключително сме щастливи. Ние сме развълнувани да преминем през.

„Гордея се с този отбор, гордея се с духа, който имат. Иска ми се понякога да започнем с 1-0 надолу, за да можем да играем така от самото начало, тичайки след топката.”

Сега отборът му ще се изправи срещу Джордан във вторник за място във финала на Купата на Азия, тъй като се стреми да спечели турнира за първи път от 1960 г.

Източник: cnn.com