Островитяните победиха Мейпъл Лийфс в продължения след редките промени в състава на Лейн Ламбърт
New York Post | 2024-01-12 | 05:11:19

Айлъндърс прекараха първите 40 мача от сезона с минимални промени в своите предни линии, избирайки да се придържат към план, който е в сила от тренировъчния лагер.

След като във вторник Кейси Чизикас падна всяка седмица с контузия в долната част на тялото, треньорът Лейн Ламбърт реши, че мач 41 е точното време за рестартиране.

„Не мисля, че играем много добре напоследък“, каза Ламбърт в четвъртък сутринта. „Така че да, можехме просто да преместим един човек, без Цизикас да е навън. Но ние преместихме куп хора. Трябва да сме по-добри.”

Промените в линията имаха очаквания ефект, като помогнаха на Islanders да победят с 4-3 над Maple Leafs при победния мач на Матю Барзал в продълженията.

След мрачни няколко седмици, това е вид победа, за която се надяват, че може да възобнови импулса.

За първи път, откакто островитяните размениха Бо Хорват миналия януари, той и Барзал бяха на различни линии в мач, в който и двамата бяха здрави.

Андерс Лий остана с Хорват, но с Оливър Уолстрьом отдясно в първия си мач от 27 декември.

Барзал центрира Саймън Холмстрьом и Кайл Палмиери, като изигра първия си мач в средата от 18 февруари 2023 г. и първи с Палмиери от 22 октомври 2022 г.

Брок Нелсън игра на де факто третата линия с Пиер Енгвал и Хъдсън Фашинг.

Жан-Габриел Паго центрира Мат Мартин и Кал Клътърбък на четвъртата линия.

А Айлъндърс — отбор, който се нарежда към дъното на лигата по притежание на шайба и време в офанзивната зона — отговориха, като започнаха цикъла и задържаха шайбата за дълги периоди от време срещу добра опозиция.

Изглеждаше така, сякаш Остън Матюс сам бе сложил край на всяка инерция, дошла от добър първи период, когато вкара два гола в първите три минути на втория.

Но островитяните бързо отвърнаха на удара, като Александър Романов отприщи лазерен удар на китката при 4:18, за да направи 3-2, а Хорват върна удара на Ноа Добсън от средната точка на силовата игра при 13:51 .

Това изпрати мача до трета равенство на три, където островитяните се отдадоха на обичайната си късна драма.

Третият период отразява голяма част от останалата част от играта — напрегнат, стегнат и сравнително равен между двете страни.

Патовата ситуация, която включваше големи спасявания и от двамата пазители на мрежата, по-специално от Мартин Джоунс на Фашинг в началото на периода, продължи до продължението.

Тогава Барзал най-накрая го сложи край, като отклони подаването на Добсън и се поклони на една нощ на добра работа от страна на домакините.

Палмиери откри резултата след само 40 секунди игра, възползвайки се от дузпата за препъване на Матюс и овладявайки рикошета на Добсън.

Това тласна островитяните към това, което се очертаваше като положителен първи период, но инерцията беше потушена, когато Боби Макман реализира еднократно попадение от десния кръг в 12:39.

С загубите в осем от предходните 12 мача в четвъртък, предстоящото пътуване от четири мача през Централната дивизия и Cizikas се присъединява към Semyon Varlamov, Ryan Pulock и Robert Bortuzzo на рафта, Islanders трябваше да намерят някакъв вид на решение възможно най-скоро.

Магината им за грешка се свива, като сезонът е наполовина, а Дивизията Метрополитън е близо както винаги.

Първият опит с това решение засега е толкова добър.