Открито първенство на Австралия: Джокович, Сабаленка избягват разстройства, за да продължат с пълна пара
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-01-21 | 10:44:18

В турнир от Големия шлем, в който няколко играчи от най-висок ранг отпаднаха в първите три кръга, защитаващият титлата си Новак Джокович и Арина Сабаленка избегнаха разстройства достигне до четвъртфиналите на Australian Open без голям пропуск.

Джокович беше безмилостен при победата с 6-0, 6-0, 6-3 над Адриан Манарино в неделя, когато влезе в своя 58-ми четвъртфинал в турнир от Големия шлем, за да изравни рекорда на Роджър Федерер за всички времена в турнири от Големия шлем.

В рядка дневна поява на Род Лейвър Арена, 10-кратният шампион на Откритото първенство на Австралия постигна 31 победителя и се състезава към победата за 1 час и 44 минути.

Джокович е на четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия за 14-ти път, което е равно на второ място в списъка за всички времена с Рафаел Надал и Джон Нюкомб. Разликата е, че той превърна повечето от тези четвъртфинални мачове в титли в Мелбърн Парк.

Той ще се изправи срещу Тейлър Фриц, който достигна четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия за първи път с победа със 7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-3 над Стефанос Циципас, миналогодишния подгласник.

Междувременно безмилостната номер две в света при жените, Арина Сабаленка, предупреди, че сега е по-силна, отколкото когато спечели първия си турнир от Големия шлем в Мелбърн, докато нейният внушителен поход към друга титла набра скорост.

Беларусинята контролираше тотално срещу непоставената американка Аманда Анисимова на Маргарет Корт Арена, отбелязвайки 6-3, 6-2 за 70 минути.

Сабаленка загуби оскъдни 11 игри в четирите си мача и с топ поставената Ига Светек извън турнира е категоричният фаворит за спечелване на втори турнир от Големия шлем.

Ако го направи, тя ще бъде първата жена, запазила титлата, откакто сънародничката й Виктория Азаренка завърши това постижение през 2013 г.

„Мисля, че се чувствам по-силен от миналата година. Засега се чувствам добре. Надяваме се, че ще успея да продължа“, каза 25-годишната, която прие статута си на действаща шампионка в Мелбърн.

„Ставам по-силен, защото се наслаждавам на атмосферата и наистина искам да остана тук толкова дълго, колкото мога, до последния ден.“

Шампионката от US Open от миналата година Коко Гауф не изостава от двете фаворити на сингъл, след като надпреварва непоставената Магдалена Фреч с 6-1, 6-2 само за 63 минути на Род Лейвър Арена, докато тя се стреми към втора титла от Големия шлем.

Гауф каза, че се наслаждава на „научаването на зряла възраст“, ​​след като показа уравновесеност и решителност да влезе в първия си четвъртфинал на Australian Open.

Първата поставена на турнира сред жените Ига Светек загуби с 3-6, 6-3, 6-4 от чешката тийнейджърка Линда Носкова в третия кръг в събота.

Четирите титли на Swiatek от Големия шлем и поредицата от победи от 18 мача не помогнаха срещу хитовия тийнейджър.

Но родословието и предишното представяне изглежда означават малко или нищо в Melbourne Park досега тази година, създавайки заключителна седмица, която включва куп нови играчи и сюжетни линии.

Освен Светек, другите поставени играчи, които напуснаха Големия шлем, са Елена Рибакина (3), Джесика Пегула (5), Онс Жабер (6) и Маркета Вондроусова (7).

При жребия при мъжете поставени играчи като Бен Шелтън (16), Холгер Рун (8) и Каспър Рууд (11) също отпаднаха преди осминафиналната фаза.

Британецът Анди Мъри беше жертва в първия кръг, заедно със завърналата се бивша шампионка Наоми Осака и Каролин Возняцки.

Източник: aljazeera.com