Палестина се отказа от Купата на Азия след ожесточено представяне срещу Катар
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-01-29 | 22:35:06

Ал Кор, Катар – В мач, в който два отбора „домакини“ се изправиха на стадион „Ал Байт“ с огромна подкрепа за гостите формата и опитът на домакините Катар им помогнаха да видят оживено представяне от Палестина и да си запазят място на четвъртфиналите на Купата на Азия 2023 с победа с 2-1.

Защитаващият титлата си влезе в осминафиналите в понеделник под тежестта на очакванията на страстна домакинска публика и на фона на впечатляващото представяне в груповата фаза.

Въпреки това, именно Палестина – играейки в първия си мач от елиминациите за Купата на Азия – излязоха от блоковете с вятър в платната си и оказаха ранен натиск върху Катар.

Играйки в белия си екип за гости, гостите се възползваха от сравнително бавното начало на Катар и започнаха вълни от атаки към вратата на Катар.

За сравнение, движението на Катар вътре в палестинското поле беше ограничено – план, който треньорът на Палестина Макрам Дабуб беше изпълнен до почти съвършенство от своите играчи.

„Моите играчи дадоха всичко от себе си и не им дадоха много място в началото“, каза Макрам Дабуб на пресконференцията си след мача.

Натискът и действията на Палестина дадоха резултат в 37-ата минута, когато Одай Дабаг вкара прекрасен самостоятелен гол и се присъедини към своите съотборници в характерното празнуване на „победата“ – скръстиха ръце и направиха знака v с пръсти.

За отбор, който беше пометен с 4-1 от Иран в първия си мач преди две седмици, Fidayeen бяха изминали дълъг път, за да поставят под напрежение един от фаворитите на турнира.

Тяхната защита обаче не можа да направи много, за да попречи на капитана на домакините Хасан Ал Хайдос да отбележи изравнителен гол в шестата минута на добавеното време.

Реакцията на домакинската публика беше силен израз на облекчение и радост.

Акрам Афиф, любимец на публиката и водещ голмайстор на турнира, обърна мача с главата надолу четири минути след началото на второто полувреме с перфектно отбелязана дузпа.

В останалата част от мача Палестина се опита да създаде положения, но нито едно от тях не даде резултат.

Физическата умора от пътуването до различни страни, за да тренират, психическото напрежение от войната у дома и емоционалният натиск от желанието да доставят радост на своя народ бяха твърде много за хората на Дабуб.

„Те преминаха през трудно време, но все пак бяха готови да направят добро шоу за всички палестинци“, каза Дабуб след мача.

„Не можех да искам повече от тях – те почитаха палестинския футбол и народа на Палестина – те са моите шампиони.“

Техните фенове, които се появиха на мястото с хиляди, за да ги подкрепят за последен път, казаха, че отборът вече е направил „повече от достатъчно“, за да достави радост на хората в Газа, които са изправени пред гнева на Израел от месеци война.

„Дори и да не бяха спечелили нито един мач или отбелязани голове, щяхме да се гордеем с тях“, каза Самар Устаз, палестинец, жител на Катар, пред Ал Джазира след мача.

„Показахме, че нищо не може да сломи духа ни – дори когато сме тласнати до ръба, ние се изправяме и отвръщаме на удара.“

Юсеф Айман, друг фен на Палестина със семейство в Хайфа, каза, че всичко, което показват играчите, е въплъщение на палестинския дух.

„Можем да устоим изправени пред всяко предизвикателство“, каза той.

След като мачът приключи, палестинският отбор отдели няколко минути, за да се потопи в атмосферата, да преодолее емоциите си и след това се приближи до своите фенове, за да аплодира подкрепата.

От първия им мач срещу Иран преди две седмици, през равенството срещу ОАЕ, емоционална победа над Хонг Конг и първия им мач с елиминации в историята на турнира – палестинското знаме се развяваше с хиляди и скандиранията, призоваващи за Палестина свободата се чу силно и ясно.

Източник: aljazeera.com