Палестина засилва надеждите си за елиминации за Купата на Азия след равенството с ОАЕ
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-01-18 | 23:44:20

Ал Уакра, Катар – Беше нощ за запомняне на стадион Ал Джануб – вечер, която принадлежеше на Палестина, независимо от резултата на терена.

Шумът на публиката, флаговете и номерата бяха в полза на отбора, който влезе в мача със загуба на името си от AFC Asian Cup 2023 и безмилостна война срещу своя народ.

Невъздържаната демонстрация на любов и подкрепа към засегнатата от война нация започна преди началото, засили се с напредването на нощта и утихна едва когато последната група фенове напусна стадиона в края на мача от група C на Палестина срещу Обединените арабски емирства (ОАЕ) в Ал Уакра в четвъртък вечер.

Скандирания „Свободна, свободна Палестина“ се издигнаха в кресчендо, когато играчите излязоха от тунела и излязоха на терена. Палестинските играчи поздравиха публиката с ръкомахания и аплодисменти, преди да се съберат на скупчване.

„Играчите ще почувстват чувство за отговорност тази вечер – те трябва да са наясно, че носят надеждите на нация във война“, каза Мариана ал-Хинди, палестинка, жител на Катар, пред Al Jazeera преди началото.

„Те ще искат да поставят усмивка на лицето на всички, като се справят добре тази вечер“, каза тя, докато се приближаваше до турникетите със съпруга си и дъщеря си.

„Като палестинци, ние сме щастливи да видим нашата страна представена и призната на голямо събитие, но в същото време сме съкрушени от ситуацията в Газа“, каза съпругът й Абдула.

След като мачът започна, мъжете в червено бяха приветствани от ревяща тълпа.

Всяко докосване на топката от палестински играч беше аплодирано и всеки път, когато ОАЕ овладяха топката, непристрастната пристрастна публика силно освиркваше.

Палестина се радваше на известно притежание на топката в началото, но ОАЕ скоро навлязоха в ритъм и започнаха да атакуват палестинската врата. Усилията им дадоха резултат в 23-ата минута, когато Султан Адил отбеляза от пряк свободен удар с глава. Стадионът утихна за момент, докато малък контингент фенове на Emirati не започнаха да пеят.

За да не бъде възпирана, останалата част от публиката се вдигна отново и призова палестинския отбор да настоява за гол и когато Одай Дабагх беше свален в наказателното поле на ОАЕ 12 минути по-късно, публиката скочи и посочи дузпата място.

Отхвърлянето на обжалванията от страна на рефера не беше прието добре от публиката, която го накара да направи проверка на VAR.

Когато впоследствие беше отсъдена дузпа за Палестина и Халифа Ал Хамади получи червен картон, стадионът стана, за да аплодира решението.

Тамер Сайем не успя да реализира от място и първото полувреме завърши, като ОАЕ все още водеше.

По време на полувремето аплодисментите не спираха, особено когато интрото към песента Dammi Falastini прогърмя от PA.

Тълпата беше на крака и пееше заедно с припева – всички бяха палестинци за една нощ.

Когато играта беше подновена, Палестина се опита да поеме контрола над играта с ранен натиск и това даде резултат, тъй като ОАЕ си отбелязаха автогол в 48-ата минута.

Палестин не се интересуваха как дойде голът - те тичаха около терена в радост. По трибуните настана хаос. Децата скачаха по седалките, жените се прегръщаха, а мъжете оставиха сълзите да текат, когато топката влезе.

„Тези играчи са преживели много, всички палестинци са преживели много, така че това беше много специален момент“, каза Ясин Абдула, палестински студент, мигове след гола.

„Всички видяха какво направиха упоритата работа, вдъхновението и подкрепата за Мароко на Световното първенство – надяваме се този мач да направи същото за нашия отбор“, каза той, докато Палестина натискаше за втори гол.

„Можем да бъдем Мароко на този турнир.“

Въпреки безмилостните си атаки, отборът от 10 играчи на ОАЕ задържа Палестина на разстояние и удържа равенството 1-1.

По време на последния съдийски сигнал палестинските играчи обиколиха терена, за да аплодират своите привърженици за електрическата атмосфера, която ги поддържаше през целия път до края.

Асад Кусаис, който гледаше мача със семейството си, каза, че мъжете в червено може да са направили достатъчно, за да запазят някаква надежда жива.

„Зависи дали ще играят срещу Хонконг [в последния мач от групата], но все пак можем да го направим като един от най-добрите отбори, класирали се на трето място“, каза той с вдигане на рамене.

Абдула, който сравни подкрепата, на която се радва Палестина, с подкрепата, на която се радва Мароко на Световното първенство, каза, че би се радвал, ако отборът му повтори подобна серия.

Континенталният турнир и мачът може и да не носят тежестта на Световна купа, но вечерта означаваше всичко за страстните палестински фенове.

Източник: aljazeera.com